نقشه سایت مپ Sitemap SEO

نقشه سایت مپ Sitemap SEO

سایتمپ در سئو برای متوجه شدن موتور جستجو از مطالب جدید ما کاربرد دارد که به وسیله نقشه سایت مطلب های تازه سریعتر ایندکس و در نتایج جستجو قرار بگیرند ، سایت مپ شامل آدرس تمام صفحات سایت شما است که به موتورهای جستجو کمک میکند با ساختار وب سایت شما آشنا شوند ، بعضی نقشه های سایت برای کاربران هم طراحی میشوند تا به راحتی به نقشه کلی سایت دسترسی داشته باشند.
نقشه یکی از اختراعات انسان بود برای اینکه هدفمند به مسیرش ادامه دهد راه را بشناسد و مسیرش را از قبل بداند تا زودتر به هدفش برسد.
سریعترین راه شناسایی صفحات یک وب سایت توسط گوگل ، افزودن نقشه سایت sitemap به ابزارهای مدیریت وب سایت گوگل است.
نقشه سایت XML زبان نشانه گذاری قابل توسعه در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس های موجود در سایت شماست همچنین نقشه سایت مپ شما میتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی ، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود ، وجود نقشه سایت روبات موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی میکند صفحات شما را بهتر شناسایی کند و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما مطلع شود.

نقشه ی سایت چیست؟

نقشه ی سایت چیست؟

اهمیت نقشه سایت در سئو چیست ؟
نقشه سایت sitemap به شما اجازه می دهد تا یک فایل متنی در میان سایر فایلهای دیگر در حساب خود ایجاد کنید تا موتورهای جستجو از همه صفحات موجود در وبسایت شما مطلع شوند به عبارت دیگر، اطلاعات جزئی در مورد محتوای وبسایت شما را برای موتورهای جستجو فراهم می‌کند ، با اینکه sitemapها عمدتا برای بهبود روند شاخص وبسایت شما توسط موتورهای جستجو استفاده می شوند اما می توانند دسترسی به صفحات خاص را فراهم کنند به عنوان مثال صفحاتی که توسط منو‌های شما در دسترس نیستند می توانند توسط موتورهای جستجو در صورتیکه شما بخواهید ایندکس شوند.
نقشه سایت اثری روی روش رباتهای خزنده Crawler بر شاخص صفحه سایت ندارد اما می تواند دید و دسترسی محتوای شما را افزایش دهد به این توجه داشته باشید که داشتن sitemap روی وبسایت خود تضمین نمی کند که صفحات ایندکس خواهد شد و در موتورهای جستجو قرار می گیرند اما با داشتن آن شانس بیشتری خواهید داشت.

Sitemap مبتنی بر دو نوع HTML و XML می باشد ، هر کدام از آنها دارای ارزش و استفاده مختلف برای بهینه سازی موتور جستجو هستند.
نقشه سایت HTML در درجه اول برای دسترسی کاربران به ساختار سایت شما طراحی شده است.
نقشه سایت XML منحصرا تضمین می کند که خزنده های موتور جستجو URLهای لیست شده بر روی سایت را ایندکس کنند.
هر sitemap دارای نقاط قوت و ضعف برای استفاده در سئو هستند بنابراین مهم است نقشهای آنها را برای برنامه سئو سایت درک کنیم.

 

نقشه سایت XML
XML مخفف Extensible Markup Language یا زبان نشانه گذاری قابل توسعه می باشد.
این نقشه سایت مشابه HTML است و توسط بدنه حاکم مشابهی تعریف می شود اما برای ارسال محتوای کل سایت به موتورهای جستجو باید دارای فرمت نقشه سایت XML باشد تا خواندن آن برای موتورهای جستجو قابل درک باشد در حالیکه HTML در درجه اول برای نشانه گذاری فایلهای متن با قالب بندی و تگهای لینکدهی برای ایجاد اساس صفحات وب استفاده می شود بنابراین برای ایجاد یک نقشه سایت دیداری و قابل درک برای کاربران استفاده می شود.
XML به طور معمول برای لیست های URLها و اطلاعات مرتبط با آنها استفاده می شود.
یک نقشه سایت XML یک نوع لیست نشانه گذاری شده با XML است به طوریکه موتورهای جستجو می توانند به آسانی اطلاعات را درباره URLها بگیرند تا سایت ایجاد شود.
در شکل زیر یک نقشه سایت XML نشان داده شده است.

آموزش ساخت سایت مپ آنلاین

آموزش ساخت سایت مپ آنلاین

نقشه سایت XML
موتورهای جستجو و خزنده‌های دیگری هستند که تنها از نقشه سایت XML استفاده می کنند.
برای سئو ، یک نقشه سایت XML یک احضاریه برای خزنده URLهای لیست شده است ، این یک راه درخواست موتورهای جستجو برای بررسی سایت crawl و ایندکس صفحات لیست شده می باشد.
برخی از محدودیتهای مهم برای نقشه سایت XML وجود دارد :
نقشه های سایت XML شاخص‌گذاری indexation را تضمین نمی کنند ، آنها فقط URLهایی که شما برای خزیدن و ایندکس در موتورهای جستجو می‌خواهید پیشنهاد می کنند.
نقشه های سایت XML اعتبار سایت authority را منتقل نمی کنند ، URLهای لیست شده لینک اعتبار سایت را مانند لینک HTML بر روی وبسایت شما قبول نمی کنند.
نقشه های سایت XML در بهبود رتبه بندی ارزش زیادی ندارند ، اگر تنها در جایی یک موتور جستجو با یک URL دارای نقشه سایت XML رو به رو شود بسیار بعید است که URL رتبه بگیرد ، آن صفحه ممکن است ایندکس شود اما اعتبار سایتی را ندارد که لینکهای HTML به صفحه منتقل می کنند.

 

مزایای داشتن نقشه XML :
داشتن نقشه سایت بر روی وبسایت اطلاعات بیشتری را به موتورهای جستجو منتقل می کند بنابراین با ایجاد نقشه سایت اتفاقاتی که برای سایت شما خواهد افتاد عبارتند از :
همه URLها از سایت شما لیست می شوند و این حاوی صفحاتی است که نمی توانستند توسط موتور جستجو پیدا شوند.
موتورهای جستجو صفحات را در الویت قرار می دهند در نتیجه زودتر مورد بررسی crawl قرار می گیرد.
شما می توانید یک تگ را بر روی نقشه سایت XML صفحاتی که مهمترند اضافه کنید تا موتورهای جستجو ابتدا تمرکز بیشتری بر روی صفحاتی دارای الویت انجام دهند.
اطلاعات موقت ارائه می‌کند ، همچنین شما می توانید دو تگ برچسب اختیاری دیگر را قرار دهید تا اطلاعات اضافی دیگر به موتورهای جستجو برای کمک به آنها جهت بررسی وبسایت شما منتقل شود.
ابتدا بر چسب lastmod به موتورهای جستجو اطلاع می دهد یک صفحه آخرین تغییرات را کرده است و بعد برچسب changefreq می گوید هر چند وقت یکبار یک صفحه احتمالا تغییر می کند.
به عبارت دیگر آخرین تاریخ ویرایش و نرخ ادیت صفحه را اطلاع می دهد.
به شما اطلاعاتی از مرکز وبمستر گوگل می دهد ، شما می توانید برای مثال به فعالیت ربات گوگل دسترسی یابید.

 

نقشه‌های سایت HTML :
از نقشه های سایت HTML میتوانید به عنوان استاندارد بخشی از سایت استفاده کنید ، آنها میل دارند از فوتر footer لینک شده و معمولا برای سهولت کاربران برای دستیابی به تمام صفحات وبسایت نوشته می شود بنابراین هم توسط کاربر و هم توسط موتور جستجو دیده می‌شود ، برای وبسایت‌های با تعداد صفحات کم به علت آسانی بهتر است از HTML sitemap استفاده شود.

 

نقشه های سایت HTML :
نقشه سایت HTML اجازه می دهد بازدیدکنندگان سایت به آسانی به یک وبسایت هدایت شوند و این سایت مپ نسخه ای از متن با نمای کلی site navigation می باشد.
متن پیوندی در نمای کلی به صفحه ای که آن رفرنس شده لینک شده است.
این نقشه سایت همچنین میتواند به فرمت XML ایجاد شود و به موتور جستجو ارسال شود بنابراین آنها می تواند به طور موثرتر وبسایت را بررسی crawl کنند.
با استفاده از نقشه سایت از هر صفحه موجود در وبسایت آگاه شده از جمله هر گونه URLهایی که از طریق فرایند خزنده نرمال توسط موتور جستجو شناسایی نمی شوند.
نقشه های سایت مفیدند اگر شما دارای سایتی با محتوای پویا هستید همچنین دارای سایتی جدید و اینکه زیاد به آن لینک نشده و یا حاوی مقدار زیادی محتوای آرشیو شده است که به خوبی لینک نشده است.

 

تاثیر نقشه سایت بر سئو :
نقشه های سایت از این جهت برای آموزش سئو اهمیت دارند که باعث می شوند روباتهای موتورهای جستجو بتوانند سریع تر صفحات سایت شما پیمایش کرده و مطالب سایت شما را ایندکس کنند ، از طرف دیگر اگر محتوایی را ویرایش کنید ، خزنده ها سریعتر متوجه این تغییر می شوند و امکان ایندکس کردن تصاویر و ویدئوها به صورت مجزا وجود خواهد داشت.
زمانیکه شما یک نقشه سایت ایجاد می‌کنید و مثلا آن را به ابزار وبمستر گوگل ارسال می کنید گوگل می تواند نقشه سایت شما را بررسی crawl کند.
اگرچه افراد معمولا گیج می‌شوند که چه زمانی از کدام نقشه سایت بهتر است استفاده کنند ، این بستگی به هدف وبسایت شما دارد ، یکی از تفاوتهای اصلی بین این دو در چگونگی crawl گوگل بررسی اطلاعات توسط رباتهای موتورهای جستجو روی وبسایت است.
توضیح ساده این است که در درجه اول XML برای موتورهای جستجوست در حالیکه HTML برای کاربران نوشته می شود.
یک پروتکل نقشه سایت XML به طور خاص برای spiderهای موتور جستجو در نظر گرفته می شود ، به صورت ریشه ای XML فایلی است که حاوی همه فعالیت های پشت صحنه بر روی وبسایت است ، نه تنها URL اصلی سایت ، بلکه همه URLهایی که در داخل سایت همراه با متا دیتا در ارتباط است ، به طور کلی مزایای داشتن نقشه سایت بر سئو در افزایش سرعت و نیز شانس ایندکس شدن مطالب سایت در موتورهای جستجو می باشد ، همچنین باعث افزایش ورود کاربران و جذب کاربر از جستجوگرها به وبسایت شما می شود ، بنابراین می‌تواند یکی از معیارهای مهم در مقالات سئو سایت باشد.

طراحی نقشه سایت گوگل

طراحی نقشه سایت گوگل

چگونه برای گوگل نقشه سایت بسازیم ؟
نقشه سایت مانند نقشه راه است که به گوگل میگوید شما در کجا قرار گرفته اید و سایت شما چه صفحاتی دارد بنابراین موتور جستجو می تواند سریعتر سایت شما را بررسی crawl کند و نیز سریعتر محتوای سایت شما به نتایج جستجو برسد.
داشتن نقشه سایت مهم برای سئو است و اغلب برای کاربران مهم است اما چگونه می‌توان آن را ایجاد کرد ؟ خوشبختانه ایجاد نقشه سایت آسان است ، دو نوع نقشه سایت به صورت HTML و XML وجود دارد.

 

ساخت نقشه سایت HTML :
یک نقشه سایت HTML تنها شامل لیستی از لینکها می‌باشد.
اگر سایت شما شامل تعداد زیادی از رسانه هایی مانند ویدئو ، عکس و غیره نیست و نیز کوچک است به عنوان مثال دارای ساختار نسبتا ساده و دارای دسته بندی زیادی نیست ، این نقشه سایت میتواند مناسب باشد ، کاربران معمولا این sitemap را ترجیح می دهند به دلیل اینکه کمک به هدایت navigation آنها می کند اما به این توجه کنید که گوگل به طور رسمی پیشنهاد می کند که از نقشه سایت XML استفاده شود زیرا توسط موتورهای جستجوی دیگر به رسمیت شناخته شده است.
روشهای مختلفی برای ایجاد نقشه سایت گوگل برای وبسایت وجود دارد ، آسانترین روش استفاده از ابزار رایگانی به نام sitemap generator است که نقشه‌های HTML را به طور اتوماتیک و سریع ایجاد می‌کند ، به این طریق که ابتدا به آدرس xml-sitemaps.com رفته و سپس آدرس وب خود URL را در بخش starting URL وارد کرده ، موارد خواسته شده را پر کنید و روی start بزنید تا اجازه بدهید انجام شود ، در این سایت راهنمایی چگونگی انجام این مراحل ذکر شده است.
پس از آنکه مراحل انجام شد بر روی لینک Create HTML sitemap که در پایین صفحه کلیک کرده تا نقشه سایت ایجاد شود یعنی بر روی دکمه Build now کلیک کرده و چند ثانیه منتظر بمانید تا ایجاد شود.
زمانیکه نقشه سایت HTML ایجاد شد بهترین راه آپلود کردن آن به عنوان یک صفحه مانند www.YourSite.com/sitemap است ، این روش به کاربران برای یافتن هر چه سریعتر محتوای سایت شما کمک می کند.
اطمینان حاصل کنید که نقشه سایت شما غنی از کلمه کلیدی می باشد به این دلیل که کمک خواهد کرد به تمام افرادی که به گوگل لینک می شوند و به شما برای رتبه بهتر روی کلمه کلیدی کمک خواهد کرد.

 

ساخت نقشه سایت XML :
نقشه سایت XML قابل مشاهده برای کاربران نیست اما این نقشه سایت اگر شما دارای سایتی بزرگ هستید بهتر است ، به این دلیل است که شما می توانید نقشه سایتهایی در بین نقشه سایت ایجاد کنید به عنوان مثال در نقشه سایت اصلی شما می توانید لینک به سایر نقشه‌ سایتهای دیگر بدهید ، برای ایجاد نقشه سایت باید تصمیم بگیرید ، آیا شما قصد دارید یک یا چندین نقشه سایت ایجاد کنید ؟ در واقع اگر شما دارای سایتی با تعداد صفحات زیاد بالای ۵۰۰۰۰ هستید ، بهترین کار این است که بیش از یک نقشه سایت داشته باشید ، هدف نقشه سایت XML کمک کردن به گوگل برای یافتن آسانتر محتوای کلیدی سایت شما است و بنابراین محتوای سایت شما سریعتر در دسترس قرار میگیرد.
ساخت نقشه سایت XML هم مانند آنچه که در بالا توضیح داده شد می باشد و باید برای روی create XML sitemap کلیک کنید و مراحل را دنبال کنید.
اگر شما نیاز به یک نقشه سایت دارید ، دومین خود را وارد کنید مانند آنچه که در بالا توضیح داده شد سپس به شما URL می دهد که شما میتوانید بر روی دانلود کلیک کنید تا نقشه سایت آماده شود.
نسخه رایگان این ابزار به شما نقشه سایتی با ۵۰۰ URL را می دهد اما برای سایتهای بزرگتر میتوانید از نسخه پولی آن استفاده کنید.

 

ایجاد چند نقشه سایت :
اگر شما دارای سایتی بزرگ مثلا بالای ۵۰۰۰۰ صفحه هستید بهترین راه تقسیم کردن نقشه های سایت شما به یک سری نقشه های سایت است که یک فرایند ساده می باشد مثلا سایت شما دارای ۱۰ دسته بندی است برای مثال www.yoursite.com/category1 ، www.yoursite.com/category2 و غیره.
۱. نقشه های سایت برای هر دسته بندی مثلا ۱۰ دسته بندی توسط قرار دادن هر URL در فیلدهای ابزار مورد نیاز ایجاد کنید و سپس آنها را در هنگام آماده بودن دانلود کنید شما الان ۱۰ نقشه سایت کوچک دارید.
۲. یک نقشه سایت از نقشه سایتها ایجاد کنید ، این کار را می توانید به صورت دستی با باز کردن یکی از نقشه های سایت ایجاد شده اخیر انجام دهید ، آن را در یک فایل اکسل کپی کنید سپس هر URL را با مورد مربوط جایگزین کنید.
۳. حالا شما باید آن را به عنوان فایل XML ذخیره کنید بسته به نوع ورژن اکسلی که شما استفاده می‌کنید ، ممکن است در dropdown در جعبه Save dialog ظاهر نشود که در این مورد FileName.xslx با FileName.xml جایگزین می شود.
همه این نقشه های سایت پس از آن میتوانند در داخل وبمستر تولز بارگذاری شوند به طوریکه گوگل جای آنها را میداند و میتواند از آنها استفاده کند.

 

لیستی از بهترین سازندگان نقشه سایت :
Enarion phpSitemapsNG : enarion.net/tools/phpsitemapng
Google Sitemap Generator : code.google.com/p/googlesitemapgenerator
XML-Sitemaps : xml-sitemaps.com

معرفی سایت مپ به گوگل

معرفی سایت مپ به گوگل

ابزار وبمستر تولز :
صرف نظر از اینکه چند نقشه سایت شما می خواهید و یا اینکه نقشه سایت شما HTML یا XML است ، مرحله بعدی آپلود آنها در وبمستر تولز می باشد.
هنگامی که در حساب ابزار وبمستر تولز وارد شدید ، شما می توانید قسمت نقشه های سایت در سمت راست را مشاهده کنید.
در قسمت Sitemaps کلیک کنید تا همه نقشه های سایت موجود را مشاهده کنید و یا این فضا خالی خواهد بود.
ADD/TEST SITEMAP کلیک کنید و شما یک popup مشاهده خواهید کرد که از طریق آن می توانید آدرس نقشه سایت خود را وارد نمایید ، شما می‌توانید در URL نقشه سایتها خود قرار دهید paste و کار شما انجام می شود ، این کار چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.
همانطور که ذکر شد نقشه های سایت بهترین تمرین سئو برای مدتهاست و هیچ بهانه ای برای عدم انجام آن وجود ندارد ، لطفا به این نکته دقت کنید که نقشه سایت باعث می شود روبات های خزنده گوگل سایت شما را سریع تر ایندکس کنند و نقشه سایت به خودی خود ارتباطی به رتبه بندی صفحات سایت شما در گوگل ندارد.
اهمیت نقشه سایت زمانی مشخص می شود که تعداد صفحات سایت شما بسیار زیاد بوده و ارزش محتوایی آنها با یکدیگر متفاوت باشد به طور مثال اگر بخش مقالات تکنولوژی از مقالات بازی و سرگرمی برای شما مهمتر است ، میتوانید این تفاوت را به وسیله نقشه سایت به وبمستر خود معرفی کنید.

sitemap seo google

sitemap seo google

کلام پایانی :
هر دو نقشه های سایت XML و HTML به موتورهای جستجو برای بررسی crawl سایت شما کمک می کنند ، تفاوت اصلی این است که یک نقشه سایت HTML کمک به بازدیدکنندگان برای افزایش درک جامع از سایت شما می کند در حالیکه XML به طور خاص برای دیده شدن سایت توسط موتور جستجو است.
زمانیکه شما صفحات و محتوای جدید به سایت اضافه می کنید شما می توانید در طراحی سایت از نقشه های XML برای اطلاع به موتورهای جستجو استفاده کنید.
داشتن هر دو سایتمپ XML و HTML اعتماد به نفش ما را حفظ خواهد کرد و به اندازه کافی می دانید که شما هیچکدام از ابعاد سئو را از دست نداده اید ، شما مطمئن خواهید شد که گوگل سایت و صفحات شما را پیدا می کند و همچنین کاربران صفحات شما را پیدا خواهند کرد ، بنابراین داشتن هر دو نقشه سایت بهترین راه برای داشتن وبسایتی کاربر پسند و تاثرگزار در رتبه بندی آن می باشد.
با احترام تورج امین فر

تلفن ارائه دهنده : 09356107101

دسته بندی : سئو , مقالات سئو

تعداد بازدید : 4181 نمایش


نام :

ایمیل :

تلفن :

وبسایت :

دیدگاه :

ارائه کننده : تورج امین فر

تلفن : 09356107101

تلفن : 02144208871

فکس : 09356107101

وبسایت : Madareto.Com

آدرس محل : تهران

آمار


 1. بـازدیدکنندگان امــــروز : 78 نفر
 2. بازدیدکنندگان دیـــــروز : 622 نفر
 3. بازدیدکنندگان امسـال : 632540 نفر

پربازدیدترین محصولات


تاج گل تعمیر درب اتوماتیک تجهیزات آشپزخانه تجهیزات فست فود تجهیزات رستوران کلاس های طراحی وبسایت در تهران نو سئو چیست افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان کد بارش قلب طراحی لندینگ پیج Landing Page تکنیک های Off Page SEO کلاس سی شارپ مقدماتی آموزشگاه نصرانسان فیلم آموزشی سی شارپ c#.net افزایش لایک فیس بوک رایگان افزایش SEO با نرخ کلیک CTR استراتژی روشهای بازاریابی اینترنتی تکنیک های تضمینی White Hat SEO استراتژی های بازاریابی ویدئو افزایش کلیک نتایج جستجو Rich Snippets کاهش فرار از سایت Bounce Rate

پرسش و پاسخ


 1. Amin در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 2. سعید قربانی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 3. علی در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 4. هصثعاه در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 5. ms در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 6. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 7. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 8. jhsgrijs در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 9. مهدی گرامی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 10. محدثه در آموزش طراحی سایت ASP.NET
 11. Rohullah jamshidi در افزایش لایک فیس بوک رایگان

ارتباط با ما


آدرس : تهران

تلفن فروش : 09356107101

تلفن شرکت : 02144208871

تلفن مشاوره : 09356107101