تفاوت رتبه نتایج جستجو

تفاوت رتبه نتایج جستجو

رتبه اول رتبه دوم رتبه سوم و صفحه اول صفحه دوم داخل موتورهای جستجو مثل گوگل بینگ یاهو در تعداد فروش و تعداد بازدیدی که برای سایت ما دارند تفاوت های خیلی زیادی خواهند داشت.
طبق بررسی و تحقیقات انجام شده روزانه میلیونها جستجو توسط کاربران در موتورهای جستجوگر انجام می شود که نزدیک به ۸۰% کاربران از گوگل استفاده می کنند و ۲۰% دیگر بین یاهو و بینگ تقسیم می گردد که یاهو سهم بیشتری دارد.
طی تحقیقات انجام شده ارقام نشان می دهند که ۹۰% کاربران واقعی که نهایت یک بار عبارتی را سرچ می نمایند ، تنها صفحه اول گوگل را بررسی می کنند و وارد صفحات دیگر سرچ گوگل نمی شوند.
در صفحه اول گوگل هم رقابتی بین ۳ نتیجه اول برای رسیدن به اولین پیشنهاد و لینک گوگل است ، بررسی ها نشان می دهد که بیش از نیمی از کاربران در صفحه اول فقط بر روی ۳ پیشنهاد اول کلیک می کنند که از این میان بیش از ۳۰% سهم لینک اول است و تقریب سهم لینک های دو و سه به ترتیب ۱۲% و ۹% است ، یعنی سهم رتبه اول با مجموع سهم دوم تا پنجم برابر است!

 

کاربرها چگونه به صفحه Search Results نگاه می کنند ؟

افزایش رتبه سایت در گوگل

در گذشته ، نتایج مطالعات نشان داده بود که کاربران نتایج جستجو را با روندی به شکل حرف F مورد بررسی قرار می دهند اما به نظر می رسد که این روند اخیرا دچار تغییراتی شده است.
چه چیزی سبب این تغییر شده است ؟ آیا رفتار کاربران به مرور زمان عوض شده یا موتورهای جستجو نحوه نمایش نتایج جستجو را تغییر داده اند ؟
اخیرا در مطالعه ای با استفاده از ردیابی حرکات چشم کاربران این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به برخی از نتایج پژوهش مذکور :

در حال حاضر الگوی F شکل دیگر وجود ندارد.
الگوی F شکل چیزی بود که Jakob Nielsen در حین بررسی ها خود به آن دست یافت.
نتایج این بررسی ها حاکی از این بود که کاربران در دو حرکت افقی که با یک حرکت عمودی ادامه پیدا می کند به شکل حرف F نتایج جستجو را مورد بررسی کلی قرار می دهند.
مثال زیر که مربوط به سال ۲۰۱۰میلادی است نشان می دهد که دو یا سه نتیجه اول ، بیشترین توجه کاربر را به خود جلب نموده و نتایج پایین تر از چهارم یا پنجم ، بسیار اندک مورد توجه قرار گرفته اند.

 

الگوی مطالعه متن در صفحه نتایج جستجوی گوگل در گذشته :

در گذشته بخش عمده نتایج گوگل صرفا شامل متن بود اما اکنون نتایج جستجو تغییر نموده است.
امروزه در نتایج جستجو عواملی مانند تصاویر و ویدئو ها نیز حضور دارند که نگاه کاربر را به خود جلب می کنند.
در مثال زیر نشان داده شده که توجه کاربران عمدتا بر نخستین نتیجه متمرکز شده و نتایج سوم به بعد توجه بسیار ناچیزی را دریافت نموده اند.

رتبه سایت در گوگل

میزان دیده شدن نتیجه اول در صفحه نتایج جستجو گوگل :

حذف آگهی های سمت راست نتایج جستجو توسط گوگل ، تصمیم درستی بود.
گوگل در اوایل سال پیش اقدام به حذف آگهی ها از سمت راست صفحه نتایج جستجو نمود.
نتایج این مطالعه ، درستی این تصمیم گوگل را تائید می کند.
به طور خلاصه می توان گفت که آگهی های تجاری موجود در سمت راست صفحه ، توجه چندانی را به خود جلب نمی کنند اما اگر آگهی ها در بالای نتایج جستجو نمایش داده شوند ، بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت.

 

شرکت Chitika در تحقیقاتی اعلام کرده که جایگاه شماره یک ۳۳ درصد از تمامی کلیک ها را به خود اختصاص می دهد درحالی که نتیجه شماره ۲ با یک افت شدید ۱۸ درصد از کلیک ها را به خود اختصاص می دهد.
این نمودار فوق العاده توسط چیتیکا افت کلیک را برای ده نتیجه اول نشان می دهد.

google rank

اگر شما در رتبه ۱۰ باشید حدود ۲ یا ۳ کلیک تاثیرگذار خواهید داشت حالا فکر کنید که در صفحه دوم باشید !!
می توان گفت تقریبا به لحاظ تعداد کلیک فرقی میان صفحه دوم و شصتم گوگل نیست.

 

درسال ۲۰۰۵ زمانی که اولین نتایج مطالعات ردیابی چشم از Mediative منتشر گردید ، بیان شد که اغلب افراد در جستجوی خود از یک الگوی مثلثی خاص تبعیت می کنند.
آنها زمانی که یک صفحه نتیجه گوگل باز می شود ، ابتدا به سمت چپ بالا یعنی مکانی که لیستها در آنجا قرار گرفته است نگاه می کنند و بعد به صورت افقی پایین می آیند و ادامه مطالب را می خوانند.
این محدوده که باعث تمرکز نگاه ها می گردد ، مثلت طلایی گوگل نامیده می شود.
طبق نتایج این مطالعه ، اگر وب سایت شما در این مثلث نباشد ، شانس شما برای اینکه توسط یک جستجو کننده دیده شود ، کاهش می یابد.

 

یکی از بزرگترین تغییرات صفحه نتایج گوگل از ۹ سال پیش تا کنون این بوده است که گوگل سعی می کند افراد را روی صفحه نتایج خود تا مدت زمانی که می تواند متوقف نماید.
یک مثال در این مورد گراف دانش است.
طبق مطالعات Mediative ، زمانی که جستجو کنندگان برای مثال عبارت آب وهوا درNew Orlean را جستجو می کنند ، صفحه نتایجی که ارائه می شود ، نشان می دهد که دقیقا آنها دنبال چه چیزی هستند.
از شرکت کنندگان خواسته شد که روی لینکی که گمان می کنند به نیاز اطلاعاتی آنها نزدیک می باشد کلیک نمایند حتی اگر کلیک نمی کنند آن را انتخاب نمایند.
نتایج این بررسی بعد از به وجود آمدن گراف دانش ، نشان داده است که ۸۰% مردم به صفحه نتایج نگاه می کنند ولی فقط ۴۴% کلیک می کنند.
زمانی که گوگل بتواند پاسخ درست و کاملی را به جستجو کنندگان ارائه دهد ، تعداد لینک های بالایی تا ۳۶% کاهش می یابد البته با استفاده گراف دانش ولی در صورت نبودن این گراف تعداد کلیک به ۸۰% افزایش می دهد.

 

بالاترین رتبه گوگل بودن چقدر مهم است؟

داده های به دست آمده از AOL نشان می دهد که سایت های رتبه اول گوگل ، ترافیکی معادل ۴۲/۳% ، رتبه دوم ۱۱/۹۲% و رتبه سوم هم ۸/۴۴% ترافیک داشتند.

page 2 of google search results

با اینکه این آمار و ارقام در هرتحقیقی متفاوت است اما تمام این تحقیقات در یک موضوع وحدت دارند و آن هم این است که بودن در رتبه اول گوگل بسیار ارزشمند است.
یکی از نصیحت های من برای شما این است که داشتن استراتژی سئو در رتبه اول ماندن بسیار سودمند خواهد بود.

 

رونده دیده شدن آگهی ها در گوگل و بینگ :

چگونه رنکینگ سایت را ببینیم

تفاوت گوگل و بینگ در نتایج جستجو :
این مطالعه نشان داد که رفتار کاربران در مورد نتایج ارائه شده توسط دو موتور جستجوی گوگل و بینگ اندکی متفاوت است.
زمان بیشتری می برد تا کاربران بینگ به سراغ مطالعه توضیحات زیر لینک آبی رنگ نتایج بروند.
کاربران گوگل پس از حدود ۷.۱ ثانیه شروع به بررسی اطلاعاتی می نمایند که در ادامه لینک های نتایج آورده شده است اما این زمان برای کاربران بینگ حدود ۱۰.۵ ثانیه است.
کاربران بینگ زمان بیشتری را صرف بررسی چند نتیجه برتر می نمایند.
کاربران بینگ حدود ۹.۸ ثانیه برای بررسی نتایج بالاتر وقت می گذارند در حالی که این زمان در مورد کاربران گوگل، ۷.۸ ثانیه است.
زمان بیشتری سپری می شود تا کاربران بینگ بر روی اولین نتیجه ارگانیک جستجوی خود ، کلیک کنند.
کاربران گوگل بعد از ۳.۳ ثانیه بر روی نخستین نتیجه ارگانیک کلیک می کنند در حالی که این زمان برای کاربران بینگ حدود ۸.۸ ثانیه است.

 

رتبه آخر در صفحه اول یا رتبه اول در صفحه دوم :

سوالی که ذهن خیلی ها در مورد نتایج گوگل اشغال کرده است این است بهتر است انتهای صفحه اول باشیم یا ابتدای صفحه دوم؟
رتبه ۱ یا ۱۱ ؟
در تحقیقاتی که بر روی نتایج جستجو شده توسط گوگل انجام شد نتایج جالبی به دست آمد در این تحقیق کلمات کلیدی که کاربران برای جستجو وب سایت های تولید کننده محصول و وب سایت های فروشنده محصول ، از آن استفاده می کنند ، مورد تحلیل قرار گرفت.
از ۲۵۰ داده به دست آمده از سایتهای برگزیده و ۱۰۰۰۰ کلمه کلیدی را مورد بررسی قرار داد.
در زیر بخشی دیگر از یافته ها آمده است :

بالا بردن پیج رنک گوگل

متوسط کلیک در صفحه اول گوگل ۸٫۹% و در صفحه دوم ۱٫۵% بود.
رتبه اول در صفحه دوم بودن بهتر از رتبه آخر در صفحه اول است زیرا در این حالت کلیک رتبه اول در صفحه دوم ۲٫۶ و کلیک رتبه آخر صفحه اول ۲٫۲ قرار دارد.
طبق نتیجه گیری شرکت Optify تخمین اینکه سایت شما در کجای گوگل قرار خواهد گرفت غیرممکن است ، تلاش شما در سئو باید بر این باشد تا شما را به رتبه اول برساند بعد باید سعی کنید به رتبه های اول تا سوم برسید.
این را هم بدانید که بودن در صفحه دوم به بعد هیچ ارزش تجاری ندارد.

 

چگونه به صفحه اول گوگل برسیم ؟

در آفریقا یک شیر برای زنده ماندن میداند که هر روز باید از کندترین آهو سریعتر بدود.
دسترسی به اولین رتبه برای یک سایت جدید سخت و غیر ممکن بنظر می رسد ولی شما باید در ابتدا هدف خود را حضور در صفحه اول گوگل قرار دهید و پس از دستیابی به آن یک به یک رقبا را پشت سر بگذارید تا به پیشنهاد اول گوگل تبدیل شوید ، همچون شیری که هر روز برای زنده ماندن کندترین آهو را شکار می کند.

 

سخن آخر :
نتایج این پژوهش ها نشان می دهد که الگوی F شکل ، دیگر بر بررسی نتایج جستجو حاکم نیست.
البته این فقط نتیجه این پژوهش ها بوده و برای حصول اطمینان از درست یا نادرست بودن این نتیجه لازم است که سایر پژوهش های ردیابی حرکات چشم که در این زمینه صورت گرفته اند را نیز مورد بررسی قرار دهیم.
زیرا عوامل مختلفی در این زمینه دخیل هستند ، مانند تعداد نتایج غیر ارگانیک ، تصاویر و ویدئو ها موجود در صفحه نتایج.
همه این عوامل می توانند الگوی بررسی نتایج را تحت تاثیر قرار دهند ، این امکان وجود دارد که الگوهای مختلفی در این مورد وجود داشته باشد و نه الزاما یک الگوی واحد ، البته هدف هر کاربر از جستجو نیز می تواند الگوی بررسی نتایج را توسط وی تحت تاثیر قرار دهد.
تنها چیزی در این میان مسلم به نظر می رسد این است که همواره دو یا سه نتیجه برتر بیشترین توجه را به خود جلب می کنند پس باید تلاش کنیم تا برای رتبه های اول در صفحه اول ، هدف گیری SEO نماییم.
با احترام تورج امین فر

تلفن ارائه دهنده : 09356107101

دسته بندی : آموزش سئو , سئو , مقالات سئو

تعداد بازدید : 2727 نمایش

میثم

۱۳۹۷/۰۱/۱۱ ساعت ۱۹:۳۱

تلفن : 09300959626

ایمیل : meysamalizadee5@gmail.com

سلام
واقعا مطلب مفیدی بود واسه کسی که وبسایت داره باعث انالیز بهتر و ذهنیت واقعی تر نسبت به رتبه سایتش در گوگل و صفحات جستجو میشه.


نام :

ایمیل :

تلفن :

وبسایت :

دیدگاه :

ارائه کننده : تورج امین فر

تلفن : 09356107101

تلفن : 02144208871

فکس : 09356107101

وبسایت : Madareto.Com

آدرس محل : تهران

آمار


 1. بـازدیدکنندگان امــــروز : 65 نفر
 2. بازدیدکنندگان دیـــــروز : 622 نفر
 3. بازدیدکنندگان امسـال : 632527 نفر

پربازدیدترین محصولات


تاج گل تعمیر درب اتوماتیک تجهیزات آشپزخانه تجهیزات فست فود تجهیزات رستوران کلاس سی شارپ مقدماتی آموزشگاه نصرانسان تفاوت رتبه نتایج جستجو طراحی لندینگ پیج Landing Page دوره های آموزشی طراحی وب شرق تهران رنگ طراحی سایت با ترکیب مناسب تکنیک های بازاریابی ویروسی فاکتورهای On Page SEO تکنیک های تضمینی White Hat SEO افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان تکنیک های Off Page SEO بهینه سازی تصاویر وبسایت ترفند تکنیک های Black Hat SEO انواع Meta Tags SEO الگوریتم مرغ مگس خوار Google Hummingbird طراحی بنر تبلیغاتی برای بازاریابی اینترنتی

پرسش و پاسخ


 1. Amin در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 2. سعید قربانی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 3. علی در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 4. هصثعاه در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 5. ms در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 6. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 7. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 8. jhsgrijs در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 9. مهدی گرامی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 10. محدثه در آموزش طراحی سایت ASP.NET
 11. Rohullah jamshidi در افزایش لایک فیس بوک رایگان

ارتباط با ما


آدرس : تهران

تلفن فروش : 09356107101

تلفن شرکت : 02144208871

تلفن مشاوره : 09356107101