انواع Meta Tags SEO

انواع Meta Tags SEO

متا تگ یکی از کلیدی ترین و مهمترین ابزارهای سئو و بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو هستند ، متاتگها Meta Tag در واقع اطلاعاتی هستند که برای موتور های جستجوگر وب مانند گوگل و یاهو نوشته می شوند تا در هرچه بهتر ایندکس کردن صفحات استفاده شوند.

محل قرار گرفتن متاتگهای HTML درون تگ head است زیرا اطلاعات صفحه جاری طبق استاندارد W3C در این بخش قرار می گیرند.
متا تگ چیست ؟ متا تگ قطعات کوچکی از اطلاعات‬ ذخیره شده در صفحه وب هستند ولی‬ از فردی که صفحه را میبیند مخفی است چون آنها برای خوانده شدن توسط ماشین‬ ها قرار داده شده اند نه افراد‬.
What is meta tag in SEO Matthew ?

انواع متا تگ :

برخی از افراد از متا تگ های مختلفی استفاده می کنند ، حتی تگهای شخصی خودشان را میسازند‬ به این امید که موتورهای جستجو‬ آنها را بخوانند که این تنها تلف کردن وقت است.‬
به طور کلی موتورهای جستجو علاقه‬ ای به محتوای مخفی شده از کاربران ندارند.‬
در مورد تگهای مشخص استثناهایی وجود دارد ، مثلا متا تگ توضیحات.
تگهای دیگری نیز برای اهداف بهینه سازی سایت و سئو سایت مورد استفاده قرار میگیرد.

 

در سئوی داخلی و یا به اصطلاح On Page SEO دو متاتگ بسیار مهم وجود دارد :

متاتگ توضیحات Meta description tags
متاتگ کلمات کلیدی Meta keyword tags

متا تگ گوگل
متا تگ توضیحات Description :

این تگ محتویات صفحه را توصیف می کند.
توضیحات متا نوشته ی کوتاهی است که در زیر لینک آبی رنگ در گوگل هنگام جستجو پدیدار می شود.
‫متا تگ توضیحات مهمترین تگ متا برای سئو و بهینه سازی سایت است.‬
meta description چیست؟ به طور کلی این تگ توضیحی از صفحه وب است.‬
این تگ برای فراهم آوردن متن‬ در نتایج جستجو و متن‬ لینک به سایت مورد استفاده قرار میگیرد ‬لذا این توضیحات یک فراخوان است ، راهی که با‬ آن جستجو گر را برای‬ کلیک بر لینک ترقیب می کنند ، از طرف دیگر ارزش زیادی برای رنکینگ ندارد ، گوگل اظهار داشته است که از‬ تگها برای رنکینگ استفاده نمیکند‬ و تنها برای تامین متن در‬ نتایج جستجو مورد استفاده قرار میگیرند.‬
در زمان های نه چندان دور ، آزمونهای‬ ما نشان داده است که‬ این حقیقت ندارد و در واقع‬ گوگل متن را ایندکس میکند و تا حدی برای‬ رنکینگ مورد استفاده قرار میدهد که‬ البته ممکن است ارزش چندانی نداشته باشد‬.
موتور جستجو متا تگ توضیحات‬ را به عنوان قطعه ای از نتیجه جستجو‬ نمایش میدهد.
در موتور جستجوگر گوگل متاتگ توضیحات در نتایج جستجو SERPS نمایان می گردد پس توجه کنید که متن آنرا جذاب ، مختصر و مفید انتخاب کنید.
آخرین سنگر بازاریابی اینترنتی ، توضیحات متا! تنها نقطه ی مشترک بین بازاریابی و بهینه سازی برای موتور جستجو! مرز حساسی بین بازاریابی موفق و یک خودکشی آنلاین!

چطور باید متا تگ توضیحات ساخت :
اول از همه به یاد داشته‫ باشید که موتور جستجو‬ متن را کوتاه میکند پس تنها متنی‬ که نمایش می یابد ۱۳۰‬ الی ۱۵۵ کاراکتر اول است‬ بعد از آن سه نقطه را میبینید ،‬ بنابراین هر متنی که می خواهید در‬ جستجو ظاهر شود باید در این بخش باشد‬.
برای تنظیم این دو خط در‬ نتایج جستجو از متنی کافی استفاده نمایید‬.
این تغییر در ظاهر آن باعث‫ میشود که چشم در بالا و‬ پایین صفحه حرکت کند و‬ ما میخواهیم مردم را متقاعد کنیم‬ تا بر لینک کلیک نمایند ، بنابراین متا تگ توضیح‬ برای جلب بازدید کننده به کار میرود‬.
متا تگ توضیحات علاوه بر مطالب گفته شده باید شامل کلمات کلیدی باشد ، به یاد داشته باشید که مطالب ساده ای مانند این می تواند در سئو سایت شما بسیار کمک کند.

‫‬‬
<meta name=”description” content=”Your Description” />

نکات مهم درباره متاتگ توضیحات Meta description tags :

از کلمات کلیدی مهم وبسایت خود در متاتگ توضیحات استفاده نمایید.
تعداد کاراکتر حرف برای متاتگ توضیحات ۱۶۰ میباشد.
ایده آل ترین حالت بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ کاراکتر خواهد بود.
برای هر صفحه از متاتگ توضیحات منحصر به فردی استفاده نمایید ، بهترین حالت آن یک جمله است که شرح مفیدی از صفحه را ارائه می کند مانند تبلیغات ارزشمند ، تخفیف ، پیشنهاد.
همچنین زمانی که شما سایت خود را در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک Share می کنید ، متنی که از سایت شما در آن Post نمایش داده می شود همان Meta Description شما است.

 

محتوای متاتگ توضیحات باید دو خاصیت زیر را داشته باشد :
۱. باید به رتبه سایت شما در موتورهای جستجو کمک کند.
۲. خواننده را به آمدن به سایت ترغیب نماید.

 

اگر توضیحات متا را ننویسید چه اتفاقی می افتد ؟
اگر متا توضیحات در صفحه نبود موتور جستجو متن‬‬ را از بدنه ی صفحه جایی که‬ کلیدواژه ها را پیدا میکند بدست می آورد ، در برخی موارد حتی ممکن است‬ بخشی از تگ توضیح و بخشی ا‫ز متن بدنه را ببینید‬ که در آن موتور جستجو برخی‬ از کلیدواژه های یک ناحیه یا‬ در برخی نواحی دیگر را پیدا میکند‬ همچنین وقتی که موتور جستجو کلیدواژه‬ های مورد جستجو را‬ در توضیحات پیدا میکند ‬، این واژه ها را پر رنگ ‫میکند پس کلیدواژه های مورد جستجو در متا تگ توضیحات‬ پر رنگ می شوند و به این‬ صورت نتایج جستجو بهتر به چشم میخورند.‬‬‬‬‬
در بهترین حالت سیستم خودکار گوگل قسمت مفیدی از نوشته صفحه ای که بیشتر از همه بازدید کننده دارد را در نظر می گیرد.
در بدترین موقعیت گوگل بخش غیر جذاب و بی ربطی را در نظر می گیرد که از آن به عنوان تبلیغات کشنده یاد می کند یا حتی ممکن است هیچگونه توضیحاتی را در نظر نگیرد.
پس اگر توضیحات متا روی سایت نباشد گوگل تبلیغات کشنده یا مغازه متروک را برای شما در نظر خواهد گرفت.

meta tag example
متا تگ کلمات کلیدی Keywords :

این متاتگ برای معرفی کلمات کلیدی درون سایت شما در نظر گرفته شده است. سعی کنید کلمات کلیدی که در این قسمت استفاده می کنید در محتوای صفحه به کار گرفته شده باشد. زیاد بودن کلمات کلیدی در Ranking سایت نتیجه برعکس ایجاد می کند و کمتر بودن آن نتیجه بهتری را به دنبال دارد حداکثر ۱۰ کلمه و حداکثر تعداد کارکتری که در این قسمت می توان اضافه کرد ۵۰۰ کارکتر می باشد.
لازم به ذکر است برای جدا سازی کلمات کلیدی، از علامت ویرگول به صورت انگلیسی استفاده نمایید.
تگ‬ متا کلیدواژه ها اهمیت چندانی ندارد‬ ، این ممکن است شما را متعجب‬ کرده باشد ، چون اکثر افراد فکر میکنند که‬ سئو اساسش تگ متا کلیدواژه ها‬ می باشد و اگر کلیدواژه های جادویی را انتخاب کنید‬ و در تگ متا کلیدواژه ها‬ قرار دهید به هدفتان میرسید‬.
برخلاف این باور اشتباه ، تگ کلمات کلیدی در این دهه هیچ اهمیتی ندارد.
در اوایل دوران اینترنت تگ های متا کلیدواژه ها برای تهیه ی کلیدواژه هایی که‬ محتوای صفحه را توضیح میدهند به کار میرفت‬ تا صفحه بتواند مانند کتابی در‬ کتابخانه ایندکس شود.
این پیش از دورانی بود‬ که دارندگان وب سایت برای پیشی‬ گرفتن از رقبا چندین کلیدواژه را‬ را در تگ ها میگذاشتند بدون توجه‬ به ارتباط یا عدم ارتباط آنها‬.
به همین علت موتورهای جستجو آنها‬ را سالها پیش کنار گذاشتند‬‬.

 

‫امروزه تگ کلمات کلیدی بی اهمیت هستند چون‬ گوگل اظهار داشته است که کاملا آنها را نادیده میگیرد اما‬ یاهو ادعا میکرد که از آن‬ استفاده میکند در صورتی که بعدها گفتند که از آن استفاده نمیکنند و‬ سپس گفتند که از آن استفاده‫ میکنند ولی ارزش کمی برایشان‬‬ دارد.
یاهو دیگر ایندکس جستجویی ندارد‬ و نتایج جستجو یاهو از بینگ بدست می آید‬. اینطورکه پیداست بینگ از تگ متا کلیدواژه ای استفاده نمیکند.‬
در واقع سوال اصلی این است‫ که چه کسی از تگ متا‬‬ استفاده میکند ! این سوال همیشه‬ در جامعه سئو مطرح میشود ولی‬ این بیشتر به تجربه شخصی شما بستگی دارد‬ چون بسیاری از افراد بر این‬ باورند حتی اگر موتور جستجو تگی را ایندکس کند‬ ارزش کمی برای رنکینگ دارد.

 

‬توصیه من این است که از‫ تگ متا کلیدواژه ای‬‬ استفاده کنید ولی زمان زیادی را صرف آن نکنید ،‬ چند کلیدواژه ی مرتبط در آن‬ قرار دهید با ویرگول آنها را جدا کنید ،‬ سعی کنید کلیدواژه ها در بدنه‬ متن نیز وجود داشته باشد ،‬ زیاده روی نکنید ، کمتر از ۱۵ کاراکتر استفاده کنید‬ در صورت تمایل تایپ اشتباه واژه‫ ها را نیز در آن قرار دهید و‬‬ سپس سریعا به موضوعات مهمتر بپردازید‬‬‬‬‬‬.
استفاده از تگ کلمات کلیدی می تواند به شما در برچسب گذاری در سئوی Off page کمک کند.
اگر نگاهی به صفحات سایت ما کنید متوجه خواهید شد که بنده همیشه از این تگ استفاده می کنم چون هنوز معتقد هستم که این کار در سئو سایت تاثیر مثبتی دارد.

<meta name=”keywords” content=”keyword1 , keyword2 , keyword3″ />

نکات مهم درباره متاتگ کلمات کلیدی Meta keyword tags :
از کلمات مترادف synonyms استفاده نمایید.
از کلمات منحصر به فرد استفاده نمایید.
احتیاجی به تکرار یک کلمه یا عبارت نیست برای مثال کلمه سئو را دو بار در متاتگ تکرار ننمایید!
یک کلمه را میتوان در عبارت های متفاوت استفاده نمود برای مثال در عبارات سئو وبسایت و سئو رایگان و آموزش سئو کلمه سئو تکرار شده است.

انواع متا تگ

آشنایی با متا تگ ها :

متا تگ ها و یا به اصطلاح متا دیتا Meta Data ، اطلاعات تکمیلی صفحات وب شما می باشند و توسط بازدید کنندگان قابل رویت نیستند.
امروزه اکثر موتور های جستجو از برچسب های متا استفاده می نمایند این برچسب ها برای بررسی و شاخص گذاری صفحات مورد استفاده قرار می گیرند به این معنا که شما می توانید توسط این تکنیک کنترل بیشتری بر روی نحوه نمایش صفحه در موتور جستجو و در نهایت افزایش ترافیک بیشتر در آن داشته باشید.

 

متا تگ ها از دو قسمت کلی تشکیل شده اند :
Name : مشخص کننده نام متا تگی است که شما قصد استفاده از آن را دارید.
Description : تعیین کننده محتویات متاتگ برای موتورهای جستجو است.
انواع متاتگ ها :

 

زبان ساختاری Content Type :
این متاتگ Character set سایت را به روبات ها معرفی میکند.

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=utf-8″ />

meta http-equiv ساختار صفحه شما را به موتورهای جستجو معرفی می نماید و می گوید که کاراکتر های آن از چه یونیکدی پیروی می کنند ، این متاتگ حتما باید در کدنویسی هر قالب مورد استفاده قرار گیرد.
متاتگ http-equiv یا تگ meta charset ، تگ charset به مرورگر خواهد گفت که صفحه شما از چه ساختاری استفاده می کند و کاراکترهای meta charset= utf-8 means از چه یونیکدی ، یونیکد به زبان ساده یعنی روشی استاندارد که با آن کاراکترهای به فرض زبان فارسی ، برای سیستم یا مرورگر تبدیل به کد و قابل فهم می شوند.

 

نویسنده Author :
در این متاتگ می توانید نام نویسنده را قرار دهید ، این متاتگ برای سایت هایی که چند مدیر و کاربر مجزا دارد ، می تواند مفید واقع شود.

<meta name=”author” content=”Touraj Aminfar” />

 

زبان سایت و محتویات آن Content Language :
در مواقعی که موتورها بخواهند سایت ها را بر اساس زبان و یا منطقه زبانی آنها گروه بندی نمایند ، بسیار مفید می باشد.

<meta http-equiv=”content-language” content=”fa” />

در این کد مرورگر زبان صفحه را فارسی تشخیص خواهد داد.
در واقع به موتور جست و جو زبان اصلی و مورد توجه سایت را معرفی میکند ، بسیار موثر می باشد برای موتورهای جست و جو هنگامی که میخواهند سایت ها را براساس زبان انها و در منطقه ی زبانی انها مورد بررسی و دسته بندی قرار دهند.

 

حق کپی رایت چاپ و نشر Copyright :
معمولا برای سایت هایی با محتویات خاص مانند سایت های علمی فرهنگی ارائه دهنده مقالات در سطح جهانی ، مورد استفاده قرار میگیرد ، در این نوع متاتگ تاریخ و نوع کپی رایت سایت به نمایش گذاشته می شود.

<meta name=”copyright” content=”©۲۰۱۷ Touraj Aminfar Madareto.Com” />

شاید بپرسید اگر از تگ کپی استفاده کنیم و مطالب کپی در سایتمان باشد مشکلی که پیش نمیاید ؟
پاسخ این است که استفاده از مطالب کپی به هر شکلی مقایر با قوانین موتورهای جستجو مخصوصا گوگل هست.

 

اسپایدر Robots :
این متاتگ به نحوه برخورد ربات های جستجوگر با سایت شما ، می پردازد ، سری متاتگ هایی که به اسپایدر ها میگویند که چگونه با محتوای سایت شما برخورد کنند.
البته همه ربات ها از این متاتگ پیروی نمی کنند مانند ربات گوگل که در ادامه توضیح خواهیم داد ، اما بد نیست که در صفحه اول سایت خود آن را استفاده کنید.
این متاتگ برای زمانی موثر خواهد بود که شما از robots.txt استفاده نکرده اید.
در دستور پایین به ربات ها خواهید گفت که صفحه شما را در لیست جستجو ذخیره کرده و از لینک های موجود در آن پیروی کنند.

<meta name=”robots” content=”index, follow” />

با توجه به عبارت موجود در قسمت content، رفتار ربات هایی که از این متاتگ پیروی می کنند نسبت به صفحه و لینک های آن متفاوت خواهد بود در واقع به ربات ها خواهید گفت که صفحه شما را index ذخیره شدن در لیست جستجو کرده و از لینک های موجود در آن پیروی follow کنند.

<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”ALL”>
<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”INDEX,NOFOLLOW”>
<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”NOINDEX,FOLLOW”>
<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow” />
<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”NONE”>

 

ربات گوگل Googlebot :
مخصوص ربات جستجوگر گوگل میباشد و همانطور که گفته شد از آنجا که این ربات در متاتگ Robots عمل نمیکند ، می توانید از این متاتگ استفاده نمایید.

<meta name=”googlebot” content=”noarchive” />

شما میتوانید از این تگ استفاده کنید‬ تا به گوگل بگویید صفحه را آرشیو یا کش نکند.‬

متاتگ generator :
برای زمانی استفاده نمایید که می خواهید مشخص کنید صفحه مورد نظر از چه برنامه یا خدماتی جهت انتشار محتوا استفاده می کند.
این متاتگ کاملا اختیاری می باشد و تاثیر چندانی در رتبه و عملکرد سایتتان در موتورهای جستجو ندارد.

<meta name=”generator” content=”Dreamweaver CS” />

 

انقضا Expire :
این متاتگ تاریخ انقضای صفحه وب را مشخص می نماید.

<meta name=”expires” content=”tue, 21 Jun 1999″ />

کنترل کش Cache-Control :
برای مدیریت نحوه ذخیره کردن صفحات در مرورگر کاربران ، از این متاتگ استفاده می شود.
در اکثر مرورگرها محتویات صفحه شما ، مانند تصاویر و فایل ها در حافظه موقت ذخیره می گردند تا در مراجعات بعدی سریعتر به آنها دست پیدا کنند ، اما در مواقعی لازم است تا محتویات صفحه از این عملکرد مصون بمانند لذا برای این منظور می توانید از این متاتگ استفاده کنید.
در زیر مقادیر قابل استفاده در این دستور به همراه توضیحات آورده شده است :

<meta http-equiv=”Cache-control” content=”public” />

محتوای شما در حافظه مشترک تمام کاربران یک سیستم ذخیره می شوند.

<meta http-equiv=”Cache-control” content=”private” />

محتوای شما تنها در حافظه نام کاربری شما ذخیره می شود.

<meta http-equiv=”Cache-control” content=”no-cache” />

هیچ ذخیره ای از محتوای شما در حافظه صورت نمی گیرد.

< meta http-equiv=”Cache-control” content=”no-store” />

در محدوده زمانی کوتاهتری محتوای شما ذخیره و نگهداری می شوند و به صورت آرشیو در نمی آیند.

متا تگ viewport :
دارای کاربرد در ریسپانسیو کردن و طراحی واکنش گرا برای سایت ها می باشد.
متا تگ viewport meta tag viewport در ابتدا توسط شرکت اپل معرفی شد و اطلاعات مفیدی در مورد ابعاد صفحه وب سایت و نحوه زوم وب سایت به مرورگر می دهد.
اگر به خوبی از این تگ استفاده نشود ، صفحات وب سایت در گوشی های موبایل به درستی نمایش داده نمی شود.
این تگ در اکثر قالب های رسپانسیو به این صورت تعریف می شود :

<meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1″>

متا تگ های سئو

چگونه از این متاتگ ها استفاده کنیم ؟
برای استفاده از متاتگ های توضیح داده شده ، کدهای زیر را در قسمت head وبسایت خود قرار دهید :

<meta name=”description” content=”توضیحات وبسایت خود را این قسمت بنویسید”>
<meta name=”keywords” content=”کلمات کلیدی با استفاده از جداکننده کاما”>

 

در موتور جستجوگر یاهو از این متاتگ ها به عنوان یکی از فاکتورهای مورد استفاده برای رتبه بندی وبسایت ها استفاده می گردد.

کلام آخر :
بنابراین با توجه به توضیحات داده شده ، استفاده از این متاتگ ها توصیه می گردد.
تعداد متاتگ ها به مواردی که ذکر شد محدود نمی شود و بسته به نیاز وب مستر می توان از هر کدام از آن ها استفاده کرد ولی مهم ترین آن ها زبان ساختاری ، کلمات کلیدی و توضیحات می باشد که برای به دست آوردن نتیجه بهتر در موتورهای جستجو استفاده از آن ها ضروری می باشد.
با احترام ، تورج امین فر

تلفن ارائه دهنده : 09356107101

دسته بندی : آموزش سئو , سئو , مقالات سئو

تعداد بازدید : 3429 نمایش


نام :

ایمیل :

تلفن :

وبسایت :

دیدگاه :

ارائه کننده : تورج امین فر

تلفن : 09356107101

تلفن : 02144208871

فکس : 09356107101

وبسایت : Madareto.Com

آدرس محل : تهران

آمار


 1. بـازدیدکنندگان امــــروز : 614 نفر
 2. بازدیدکنندگان دیـــــروز : 665 نفر
 3. بازدیدکنندگان امسـال : 637425 نفر

پربازدیدترین محصولات


تاج گل تعمیر درب اتوماتیک تجهیزات آشپزخانه تجهیزات فست فود تجهیزات رستوران ترفند تکنیک های Black Hat SEO دوره آموزش برنامه نویسی سی شارپ هفت جلسه افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان بهینه سازی تصاویر وبسایت آموزش طراحی سایت ASP.NET کلاس سی شارپ مقدماتی آموزشگاه نصرانسان سئو ویدئو در یوتیوب استراتژی های بازاریابی ویدئو فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS الگوریتم مرغ مگس خوار Google Hummingbird استراتژی روشهای بازاریابی اینترنتی کلمات کلیدی مناسب SEO Keywords پروتکل امنیتی HTTPS SSL SEO افزایش کلیک نتایج جستجو Rich Snippets الگوریتم پنگوئن Google Penguin SEO

پرسش و پاسخ


 1. مجتبی یونسی در آموزش طراحی سایت ASP.NET
 2. زهرا موحد در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 3. Amin در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 4. سعید قربانی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 5. علی در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 6. هصثعاه در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 7. ms در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 8. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 9. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 10. jhsgrijs در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 11. مهدی گرامی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان

ارتباط با ما


آدرس : تهران

تلفن فروش : 09356107101

تلفن شرکت : 02144208871

تلفن مشاوره : 09356107101