بهینه سازی تصاویر وبسایت

بهینه سازی تصاویر وبسایت

عکس ها از متون ارزشمند‌تر می شوند ، شیوه برقراری ارتباط کاربران و مخاطبان با محتوا بصری بسیار متفاوت با محتوا متنی است ، هر تصویر علاوه بر این که نسبت به متن بیشتر جلب توجه می کند قادر است محتوا را در حجمی کم و مدت زمان محدود‌تری به مخاطب منتقل کند ، تاثیرگذاری و ثبت در اذهان به وسیله تصاویر موجود در وب سایت با نوشته ها قابل قیاس نیست.
چند سالی از تغییر رویکرد گوگل با توجه به همین حقیقت می‌گذرد و این روز‌ها بر کسی پوشیده نیست که عکسها گاهی از متون ارزشمند‌تر می شوند پس استفاده از تگ img در سایت به سود شماست.
حجم بالایی از محتوای سایت ها در حدود ۵۰% از تصاویر تشکیل شده است.
استفاده از تصاویر به سایت شما رنگ تازه ای می دهد و بدون تصویر سایت شما یک سایت خشک و بدون روح خواهد بود و این تصاویر هستند که محتوای دیداری برای خواننده را ایجاد می کنند و بسیاری از مفاهیم قابل ملموس تر می سازد.
اگر شما یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید این تصاویر هستند که نمایانگر محصولات شما می باشند اما باید به این نکته توجه کرد که استفاده از تصاویر نیز باید با رعایت اصولی باشد که اگر این اصول رعایت نگردد باعث افت کیفیت سایت و از دست دادن کاربران خود خواهید شد و در این موقع است که نه تنها تصاویر جذاب نمی شود بلکه دافع هم می شود.
اگر تصاویر حجم بالایی داشته باشند بر روی لود شدن سایت تاثیر گذار خواهد بود به طوریکه طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است در صورت دیر لود شدن سایت بیشتر از ۵ ثانیه از هر ۴ کاربر ۱ کاربر را از دست خواهید داد بنابراین سعی کنید که تصاویر باکیفیت اما با حجم کم در سایت خود قرار دهید.
تولید عکس بخشی از تولید محتوا است و انتخاب هوشمندانه آن در سئو مهم است.

سئو تصاویر سایت

سئو تصاویر سایت

نکاتی که باید در بهینه سازی تصاویر وب سایت از آنها استفاده کنید ، عبارتند از :

 

۱. استفاده از ویژگی title
این ویژگی یکی از راه های افزایش سئوی سایت می باشد لذا موس خود را بر روی یک تصویر برده و کادری که باز شود تایتل یا نام عکس قرار داده شده می باشد.
تگ title در واقع همان tooltipe است که شما با نگه داشتن موس بر روی تصویر نشان داده می شود.
image title tag seo

 

۲. استفاده از ویژگی alt
Alt مخفف Alternative Text است و در واقع بیانگر این هستند که به خزنده ها کمک میکنند تا تصاویر را بفهمند برای موتورهای جستجو تصاویر نامفهوم هستند بنابراین باید این تصاویر را به آنها شناساند با استفاده از ویژگی alt این امکان برای شما وجود دارد که آن تصویر را به روبات ها شناساند در واقع کد alt یک راه عالی برای بهینه سازی موتورهای جستجو مثل Google Images می باشد ، مزیت دیگر ویژگی alt در مواقعی است که تصویر دیر لود می شود و با استفاده از متن آلت بفهمید که آن تصویر چه چیزی بوده است.
الت باعث می شود که اگر سایت شما در مرورگر کاربر به صورت کامل باز نشود و تصاویر آن نمایش داده نشوند کاربر بتواند با خواندن alt موضوع تصاویر شما را ببیند.
پر نکردن Title مشکلی را ایجاد نخواهد کرد اما حتما تگ alt را پر کنید زیرا این تگ تصویر شما را به موتور جستجو معرفی میکند و تا جایی که ممکن است برای این دو تگ کلمات تکراری به کار نبرید اما به این موضوع توجه داشته باشید که یکسری از تصاویر مانند کلید خرابی مشکل نیازی ندارند که تگ alt و یا title داشته باشند.
how to write seo-friendly alt-text for your images.
image alt text example alt tags seo best practices

 

۳. حجم تصاویر
یکی از بخش های مهم برای بهینه سازی تصاویر برای سئو حجم تصاویر است استفاده از تصاویر سنگین باعث سنگین شدن سایت و دیر لود شدن آن می شود که سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی در الگوریتم پاندا می باشد.
اگر در بخش مقالات خود می خواهید از تصویر استفاده کنید تصاویری با اندازه طولی ۶۰۰پیکسل و ارتفاع ۴۰۰پیکسل گزینه ای مناسب می باشند که نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک هست.
نرم افزار فتوشاپ گزینه ای با عنوان Save for Web Devices در نظر گرفته است که به شما امکان کاهش حجم فایل و مقایسه همزمان کیفیت تصویر اولیه با نمونه بهینه سازی شده را می دهد.

سئو تصویر

سئو تصویر

۴. تعیین اندازه ابعاد تصاویر
تنظیم ابعاد تصاویر دو مزیت عمده دارد اول اینکه برای سئوی سایت مناسب است و دوم اینکه باعث بالا رفتن سرعت سایت می شود و نیازی نیست که مرورگر ابعاد تصاویر را تنظیم کند ولی برای ریسپانسیو بودن سایت مشکل ایجاد می کند لذا اگر سایتتان را هم برای نمایش در موبایل و هم نمایش در کامپیوتر و دیگر دستگاه ها طراحی کرده اید نیازی نیست به عکس مقدار دقیق ابعاد عرض و ارتفاع بدهید.

 

۵. فشرده سازی تصاویر
پهنای باند مصرف شده توسط یک وبسایت تا حد زیادی مرتبط با حجم تصاویر استفاده شده در صفحه است به همین جهت یک مدیر سایت همواره باید سعی کند تصاویر با کمترین حجم و کیفیت مناسب را در سایت قرار دهد.
یکی از راه های کاهش حجم تصویر فشرده سازی حجم آن است که تاثیر زیادی در بالا آمدن سایت شما دارد ، شما این کار را می توانید با نرم افزارهای رایج نظیر فتوشاپ هم انجام دهید.
توسط نرم افزار هایی مانند فتوشاپ و یا سایت هایی مانند tinypng می توانید حجم تصاویر را بدون افت کیفیت کم کنید تا در سرعت لود سایت شما تاثیر مثبتی بگذارد.

سئو عکس ها

سئو عکس ها

۶. از فرمت های رایج استفاده نمایید
سعی کنید از فرمت های رایج تصاویر استفاده کنید چرا که بسیاری از مرورگرها فرمت های رایج را پشتیبانی می کنند اما تضمینی برای استفاده از فرمت های غیر رایج و نمایش در مرورگرها وجود ندارد ، فرمت های رایج عبارتند از JPEG ، PNG ، GIF ، JPG اما فرمت های دیگری مانند TIFF ، RIF ، EXIF ، BMP ، WEBP ، SVG نیز وجود دارد ولی در کنار رایج بودن فرمت باید به این نکته هم توجه کنید که فرمت مورد نظر از فشرده سازی مناسبی برخوردار باشد ، تصاویری با فرمت jpg و png حجم کمی دارند ، اگر هم از سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنید حتما از پلاگین کاهش حجم تصاویر استفاده کنید که باعث می شود تصاویر آپلودی شما را کاهش حجم دهد.
گوگل قادر است فرمت های BMP ، GIF ، JPEG ، PNG ، WebP و SVG را ایندکس کند ، واقعا سخت هست که انتخاب کنیم چه فرمتی را در تصاویر قرار دهیم رایج ترین فرمت ها PNG و JPG هستند ، همچنین شما میتوانید از سرویس WebP گوگل هم استفاده کنید ، براساس ادعای گوگل شما ۳۰ درصد فشرده سازی بیشتر بدون از دست دادن کیفیت انجام خواهید داد.

 

معرفی کوتاه انواع فرمت ها :
JPG : یکی از پراستفاده ترین فرمت ها می باشد از ویژگی مهم این فرمت این است که بدون کاهش کیفیت محسوس می تواند تا حد قابل توجهی فایل را فشرده کنید.
GIF : برای انیمیشن ، این فرمت که هم به صورت تصویر ثابت و هم به صورت انیمیشن دیده می شود ، این فرمت دارای ۲۵۶ رنگ می باشد ، از این فرمت بیشتر برای تصاویر تبلیغاتی مثل بنرها و لوگوها و تصاویری که تنوع رنگ کمی دارند استفاده می شود.
PNG : این فرمت در دو نوع PNG-8 و PNG-24 وجود دارد PNG-8 که شبیه gif ولی بدون قابلیت انیمیشنی است و PNG-24 که در این حالت پیکسل ها می تواند به سه صورت شفاف ، نیمه شفاف و یا مات باشند ، برای بکگراندهای غیر سفید هم این نوع تصاویر خیلی مناسب اند چون مثل شیشه پشت محل های خالی مشخص است.
BPM : این نوع فرمت فقط در اینترنت اکسپلورر و سیستم عامل پشتیبانی می شود لذا از این نوع فرمت استفاده نکنید.
SVG : گرافیک برداری مقیاس پذیر یا SVG یک زبان نشانه گذاری XML برای ذخیره سازی تصاویر وکتور است برخلاف بسیاری از فرمت های معروف که از داده های پیکسلی برای نمایش تصاویر استفاده می کنند ، SVG از نقاطی به نام بردار یا وکتور تشکیل شده است که در یک شبکه هماهنگ دو بعدی ترسیم شده اند ، اکثر طراحان حرفه ای از نرم افزارهای مخصوص طراحی تصاویر وکتور مانند Adobe Illustrator استفاده می کنند اما برای طراحی های ساده تر می توان از ابزارهای رایگان و تحت وب مانند Method Draw و Mondrian استفاده کرد ، فرمت SVG برای وب بسیار مناسب است چون علاوه بر رزولوشن نامحدود ، دارای حجم بسیار کمی نیز است به عبارت دیگر می توان تصاویر وکتور را بدون افت کیفیت بزرگ کرد ، این قابلیت به خاطر آن است که تصاویر وکتور به جای استفاده از پیکسل ها برای نمایش تصاویر از یکسری مختصات استفاده می کنند که بعدا این مختصات به صورت یک فایل تصویری پیکسلی ، بدون در نظر گرفتن رزولوشن در می آیند ، این فرمت تنها برای استفاده در تصاویر ساده گرافیکی مناسب است و در همه جا کارآمد نیست به عنوان مثال نمی توان در تصاویر با جزئیات بالا از این فرمت استفاده نمود.

 

۷. هاست
هاست یک فضای اینترنتی بوده که داده های سایت شما برای نمایش به جهان روی این فضا باید قرار بگیرد ، از دیگر عوامل در بالا آمدن سریع تصاویر استفاده از هاست با سرعت بالا می باشد اصولا هاست های ارزان قیمت سرعت پایینی دارند ، شما همچنین می توانید برای بالارفتن سرعت سایت خود از سرویس cdn استفاده کنید که این سرویس اطلاعات شما را روی چند هاست در نقاط مختلف جهان قرار می دهد و کاربر به هر نقطه در جهان نزدیک بود از آن هاست برای نمایش اطلاعات استفاده می گردد.

 

۸. هیچگاه تصویر را از سایت دیگر کپی نکنید
این کار نه تنها از نظر اخلاقی درست نمی باشد بلکه از نظر فنی نیز دارای اشکالاتی می باشد زیرا ممکن است سایت آدرس خود را تغییر داده و یا غیر فعال شود دیگر عکس شما نمایش داده نخواهد شد و یا اینکه اگر مدیر سایت از hotlink protection استفاده کرده باشد آن تصویر فقط در سایت اصلی نمایش داده خواهد شد.

 

۹. نام تصاویر
نامگذاری تصاویر برای شناساندن کلمه کلیدی به موتور جستجو صورت می گیرد ، نام عکسهای شما مستقیما توسط گوگل و بقیه موتورها به منظور نشان دادن در نتایجشان خوانده می شود.
سعی کنید برای تصاویر خود نام هایی مناسب انتخاب کنید ، نامی انتخاب کنید که متناسب با تصویر شما باشد نام پیش فرض تصاویر خود را تغییر داده و نام جدیدی برای آن بنویسید به طور مثال برای تصویر گل رز قرمز از ۱۲۳.png برای تصویر خود استفاده نکنید و نام red roze_fllower.png مناسب تر می باشد در واقع این اصل به عنوان یکی از قوانین سئو شناخته شده است و رعایت آن بر رتبه سایت شما نیز تاثیر دارد لذا این کار به مثابه انتخاب کلمات کلیدی برای سایت است ، اگر قصد این را دارید تا از چند نام برای تصویر خود انتخاب کنید آنها را با خط فاصله از هم جدا کنید ، به جای Space از خط تیره یا Underline استفاده کنید.
عدم استفاده از نام های عمومی و معمولی ، عدم استفاده از نام های بلند از نکته های مهم می باشد.
زمانی که می خواهید تصویر خود را در هاست آپلود کنید آن را با نام مناسب ذخیره کنید به عنوان مثال اگر برای یک محصول در سایت خود می خواهید تصویری قرار دهید ، نام آن محصول را بر روی تصویر خود بگذارید سپس تصویر را در سایت آپلود کنید.
تصاویر باید با نمونه های مشابه خود تفاوت داشته باشند و آنها هم مثل محتوا بدرخشند ، رباتهای موتور جستجو همزمان با متن ، تصاویر را جستجو کرده و نتایج را بر اساس آنها نیز طبقه بندی می کنند.

 

۱۰. لینک گذاری بر روی تصاویر
لینک گذاری تاثیر زیادی در افزایش رتبه سایت شما دارد شما می توانید بر روی تصاویر خود به محتوای مرتبط سایت خود مثل مقالات سئو شده و حتی به سایت های دیگر لینک گذاری کنید.

 

۱۱. زمان بارگذاری تصاویر
اگر زمان بارگذاری تصاویرتان از حد میانگینش عبور کند گوگل سایت شما را نتایج بالای خودش قرار نمی دهد ، کاربران هم وقتی تصاویر لود نشود دکمه برگشت را می زنند و از سایتتان خارج می شوند.
حتی گاهی اوقات تصاویر باعث کندی سایتتان می‌شود و شما میتوانید با فشرده سازی تصاویر و تغییر سایز سرعت سایتتان را افزایش دهید.
یک ابزار آنلاین کمکی بهینه سازی عکس در آموزش سئو برای سایت pixlr.com است که این کار را برای شما انجام می دهد.
شما باید مطمئن شوید که سایز کلی تصاویرتان از حد معمولش بیشتر نشود و دلیلی هم ندارد که شما یک تصویر با عرض ۱۲۰۰ پیکسلی در سایتتان داشته باشید چون این تصاویر حجیم زمان و فضای شما را خواهند گرفت.
ابزارهای دیگری وجود دارند که برای کاهش حجم تصاویر پیشنهاد می گردند مانند سایت imageoptim سایت jpegmini و سایت punypng خوب هستند.

 

۱۲. برای شبکه های اجتماعی
بهینه سازی تصاویر برای شبکه های اجتماعی مقداری با بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو متفاوت است ، بهینه سازی در شبکه های اجتماعی برای این است که کاربران از تصاویر شما خوششان بیاید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.
در بهینه سازی تصاویر برای شبکه های اجتماعی یک شعار وجود دارد : Quality Quality and Quality.
استفاده از Open Graph در فیسبوک : اگر یکی از شبکه های اجتماعی که شما در آن فعالیت می کنید فیسبوک است ، حتما از Open Graph استفاده کنید ، Open Graph پروتکل فیسبوک می باشد.
استفاده از Pinterest : از زمانی که این شبکه اجتماعی تصاویر ایجاد شد بحث های زیادی پیرامون بهینه سازی سایت برای این شبکه اجتماعی بازاریابی اینترنتی مطرح شد.

 

۱۳. تگ figure
در زبان HTML5 تگ مخصوص قرار دادن عکس اضافه شده است که استفاده از آن در کدنویسی سایت مناسب می باشد ، داخل این تگ یک عنوان با عکس قرار می گیرد ، عکس با تگ img و تگ figcaption یک عنوان یا caption به عنصر figure اضافه می کند.

Image Seo

Image Seo

کلام آخر :
بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو بسیار مهم می باشد زیرا بهینه سازی شما در بخش های دیگر SEO مانند Bounce Rate و کارایی Usability تاثیر مستقیم دارد.
به یاد داشته باشید که یکی از بهترین راه ها برای استفاده از کلمات کلیدی ، تصاویر سایت می باشد ، تصاویر برای موتورهای جستجو و کاربران سایت بسیار با اهمیت می باشند ، یکی از مزایای بهینه سازی تصاویر امکان نمایش آنها در صفحات حاصل از جستجو تصاویر گوگل و جذب بازدیدکننده می باشد.
تصاویر خود را ابتدا طراحی سایت برای بازدید کننده های خود انتخاب و بهینه کنید سپس برای موتورهای جستجو زیرا سئو فقط و فقط یعنی ارتباط قوی بین وبسایت و کاربران.
یک عکس می تواند ارزشی معادل هزاران واژه را داشته باشد.‬
با احترام تورج امین فر

تلفن ارائه دهنده : 09356107101

دسته بندی : آموزش سئو , سئو , مقالات سئو

تعداد بازدید : 2770 نمایش


نام :

ایمیل :

تلفن :

وبسایت :

دیدگاه :

ارائه کننده : تورج امین فر

تلفن : 09356107101

تلفن : 02144208871

فکس : 09356107101

وبسایت : Madareto.Com

آدرس محل : تهران

آمار


 1. بـازدیدکنندگان امــــروز : 587 نفر
 2. بازدیدکنندگان دیـــــروز : 665 نفر
 3. بازدیدکنندگان امسـال : 637398 نفر

پربازدیدترین محصولات


تاج گل تعمیر درب اتوماتیک تجهیزات آشپزخانه تجهیزات فست فود تجهیزات رستوران رنگ طراحی سایت با ترکیب مناسب بهینه سازی تصاویر وبسایت سئو چیست بررسی Google Local SEO کلاس سی شارپ مقدماتی آموزشگاه نصرانسان کلمات کلیدی مناسب SEO Keywords افزایش SEO با نرخ کلیک CTR الگوریتم مرغ مگس خوار Google Hummingbird ترفند تکنیک های Black Hat SEO فیلم آموزشی سی شارپ c#.net افزایش کلیک نتایج جستجو Rich Snippets رنگ طراحی وبسایت با الهام از طبیعت افزایش لایک فیس بوک رایگان پینترست در استراتژی سئو الگوریتم موتور جستجوی گوگل برای SEO

پرسش و پاسخ


 1. مجتبی یونسی در آموزش طراحی سایت ASP.NET
 2. زهرا موحد در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 3. Amin در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 4. سعید قربانی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 5. علی در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 6. هصثعاه در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 7. ms در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 8. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 9. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 10. jhsgrijs در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 11. مهدی گرامی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان

ارتباط با ما


آدرس : تهران

تلفن فروش : 09356107101

تلفن شرکت : 02144208871

تلفن مشاوره : 09356107101