افزایش SEO با نرخ کلیک CTR

افزایش SEO با نرخ کلیک CTR

درصد تعداد کلیک به تعداد نمایش را در تبلیغات اینترنتی CTR می نامیم ، منظور کلیک بر روی لینک های ظاهر شده در نتایج جستجو از سایت شماست.
نرخ کلیک یا CTR چیست ؟ CTR مخفف Click Through Rate است و به معنی نرخ کلیک نسبت به رتبه است و بر اساس نسبت تعداد کلیک به تعداد نمایش به دست می آید.
سی تی ار در بخش تبلیغات یکی از راه های اندازه گیری میزان موفقیت یک تبلیغ آنلاین برای یک وب سایت خاص و همچنین تعداد کلیک کاربران بر روی یک لینک خاص است.
در سیستم های تبلیغاتی از این پارامتر برای اندازه گیری هدفمند بودن و موثر بودن تبلیغات استفاده می شود. هر چه تبلیغ هدفمندتر باشد مقدار این پارامتر بیشتر خواهد بود.
به عنوان مثال اگر یک تبلیغ بنری هزار بار نمایش داده شود و صد نفر بر روی آن کلیک کنند ، مقدار نرخ کلیک آن ۰.۱ یا ۱۰ درصد خواهد بود.
برای مثال در نتیجه جستجو گوگل اگر با عبارتی یکی از صفحات شما در صفحه اول در رتبه پنجم باشد و آن عبارت ، در روز ۱۰ بار جستجو شود ، سایت شما از طریق گوگل در آن عبارت ، روزانه ۲ کلیک بخورد ، مقدار CTR شما در رتبه ۵ صفحه اول برای ان عبارت ، برابر با ۲۰ درصد خواهد بود یعنی ۲ کلیک از ۱۰ بار نمایش به کاربرانی که جستجو کرده اند.
گوگل به این پارامتر اهمیت می دهد و نرخ کلیک یکی از فاکتورهای امتیازدهی گوگل است.

 

گوگل نیز مانند دیگر شرکت های تبلیغاتی از ctr استفاده می کند که میزان و نرخ کلیک بر روی بنر تبلیغاتی می باشد.
هرچه تعداد دفعات کلیک برروی سایت با عبارت سرچ شده بیشتر باشد برند آن سایت تقویت خواهد شد و موجب بهبود سریع رتبه کلمه کلیدی در گوگل می شود.

 

برای بهبود نرخ کلیک در گوگل باید به موارد زیر توجه کرد :
۱. نحوه عنوان گذاری مطالب سایت ، به گونه ای باشد که نیاز کاربر را برطرف کند.
۲. استفاده از meta description مناسب ، توضیحات صفحه یا متا دسکریپشن ، جذاب و مفید باشد.
۳. نام دامنه ، اگر دامنه سایت شما بتواند حس اعتماد مخاطب را جلب نماید قطعا نرخ کلیک بیشتری خواهید داشت.
۴. برند وب سایت شما ، در صورتی که کاربر قبلا به سایت شما مراجعه کرده باشد با دیدن سایت شما در نتایج بر روی آن کلیک خواهد کرد زیرا در گذشته تجربه خوبی در آن داشته است ، البته ممکن است برعکس این اتفاق نیز بیفتد!
۵. استفاده از rich snippet ها برای نمایش ستاره و عکس در نتایج گوگل
۶. ارائه محتوا و خدمات خوب به کاربر.

 

بررسی فاکتور نرخ کلیک را با یک مثال ادامه می دهیم.
فرض کنید که کاربری در گوگل عبارت آموزش سئو را جستجو می کند و نتایجی که مشاهده میکند عبارتند از :
سایت اول : آموزش سئو رایگان
سایت دوم : سئو ، آموزش سئو ، طراحی سایت ، بازاریابی اینترنتی ، برندینگ ، مدارتو
سایت سوم : سئو ، بهینه سازی سایت ، آموزش سئو ، تورج امین فر

به نظر شما کاربر فارق از اینکه رتبه سایتهای ۱ تا ۳ چند است ، بر روی کدام نتیجه کلیک می کند؟ چرا؟

 

نکته دیگری که باعث افزایش نرخ کلیک سایت شما در گوگل می شود متمایز بودن و متفاوت بودن است.
اگر عنوان و توضیحات سایت شما با سایر نتایج تفاوت داشته باشد و بر اساس نیازهای کاربر طراحی شده باشد ، این موضوع میتواند به بهبود نرخ کلیک شما کمک کند.
همچنین استفاده از structured data باعث می شود که سایت شما در نتایج گوگل متفاوت نمایش داده شده و همین موضوع باعث افزایش نرخ کلیک می شود.

 

موارد زیر باعث کاهش نرخ کلیک سایت شما خواهد شد :
۱. قرار دادن عنوان صفحات نامرتبط ، تکراری و مملو از کلمات کلیدی در سایت
۲. توضیحات متا تکراری ، کوتاه و نامشخص
۳. آدرس صفحات سایت نامرتبط
۴. دامنه نامرتبط با موضوع جستجوی کاربر

 

به طور خلاصه برای اینکه نرخ کلیک سایت بهبود پیدا کند باید هدف کاربر را در نظر بگیریم و مطالب سایت را به گونه ای بنویسیم که سوالات ذهنی او برطرف شود و به نیازهایش پاسخ داده شود.

ctr مخفف چیست

لغات CTR و Impression در گوگل وبمستر تولز به چه معنا هستند :

 

در صورتی سئو سایت را از طریق بررسی جستجوهای انجام گرفته در موتورهای جستجو از طریق نرم افزارهای آمار نظیر Google Webmaster Tools انجام داده باشید به دو لغت CTR و IMPRSSION احتمالا مواجه شده اید که معنای آن را نمی دانید.

 

CTR چیست ؟ CTR که مخفف clickthrough rate می باشد به معنای درصد تعداد کلیک های وب سایت در تعداد نمایش وب سایت شما در نتیجه های جستجو می باشد ، هر چه این درصد بالاتر باشد به معنای آن است که وب سایت موفقیت بیشتری در جذب بازدید کننده از موتورهای جستجو دارد که CTR معمولا به دو صورت کلی بر اساس کل کلمات و به صورت جزئی بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر شما ارائه می گردد.
برای آنکه CTR بالاتری داشته باشید می بایست عنوان مناسبی را برای صفحات سایت خود انتخاب نمایید تا باعث کلیک بیشتر بر روی لینک شما گردد.
همچنین در کنار انتخاب عنوان جذاب و حرفه ای می بایست توضیحات متای مناسبی را در صفحات سایت خود استفاده نمایید تا کاربر با خواندن آن ترغیب به کلیک بر روی وب سایت شود.
البته اعتبار برند شما و آدرس سایت شما نیز در بالا بودن این عدد موثر می باشد و هر چه برند قوی تر و معتبر تری داشته باشید جستجو گران بیشتری بر روی لینک شما کلیک می نمایند و در نتیجه درصد تعداد کلیک به تعداد نمایش یا همان CTR بالا خواهد رفت.

 

Impression چیست ؟ Impression به تعداد نمایش وب سایت شما در موتورهای جستجو گفته می شود که این آمار نیز معمولا به صورت کلی یعنی برای کل سایت و به صورت جزئی که بر اساس هر کلمه کلیدی ارائه می گردد.
در گوگل وبمستر تولز می توانید آمار نمایش وب سایت خود را برای تک تک کلمات کلیدی مشاهده نمایید.
Impression بالای وب سایت وابسته به تعداد جستجوی کاربران و جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو می باشد.
به عنوان مثال در صورتی که سایت برای کلمه کلیدی صفحه اول باشد Impression سایت تعداد کامل جستجوی های انجام گرفته کلمه کلیدی می باشد.

 

یک سئو کار با بررسی CTR و Impression مربوط به وب سایت و همچنین رتبه وب سایت و تعداد کلیک ها می تواند درک بهتری از بهینه سازی وب سایت داشته باشد و تصمیمات بهتری برای بالا بردن رتبه وب سایت بگیرد.
اگر روند افزایش ctr نرخ کلیک به سرعت طی یک روز انجام شود مثلا سایتی در یک روز ۱۰۰۰ کلیک بخورد هیچگونه شکی توسط گوگل انجام نخواهد شد زیرا ممکن است با انجام یک خبر تلوزیونی و یا تیزر تبلیغاتی این مورد رخ داده باشد.
وبمستران میتوانند از طریق گوگل وبمتسر تولز میزان نرخ کلیک ctr خود را با کلمات و آمار به صورت کامل مشاهده کنند.

 

آیا میزان ctr در نتایج جستجو فاکتور رنکینگ است ؟

بین سئوکاران در این مورد نیز اختلاف است.
به عبارتی دیگر آیا گوگل هنگام محاسبه رنک صفحات از Ctr استفاده می کند؟
مسئله ای که من چند سال پیش داشتم این بود که این مورد را به راحتی می توان دستکاری نمود ، فقط کافیست به تعدادی تیم در اقسا نقاط دنیا پول بدهید تا روی نتایج شما در نتایج جستجو یا SERPها کلیک کنند و شاهد بالارفتن محسوس رنکینگ و افزایش بازدید خود باشید.
بنابراین شخصا فکر نمی کنم که این مورد یک فاکتور رنکینگ به شمار رود ، حداقل نه یک مورد واضح و مطمئن ، اما از آنجاییکه بین سئوکاران اختلاف نظر وجود دارد این مورد را نامطمئن در نظر میگیرم.
من حدس می زنم که اگر نتیجه خاصی هیچگاه کلیکی دریافت نکند ممکن است نشانه ای از عدم تعلق آن نتیجه به جستجوی مورد نظر باشد.
واضح است که شما می خواهید مطمئن شوید که نتایج شما تا حد امکان جذاب باشند ، عنوان خوب ، توصیفات متا تا حداکثر ترافیک را برای شما به ارمغان بیاورند.
اگر گوگل تعداد کلیک ها بر روی لینک ها را نشمارد یکی از فاکتورهای خود برای میزان محبوبیت لینک ها در بحث سئو سایت را از دست می دهد پس من فکر میکنم بهترین نتیجه ای که بتوان گرفت این است که گوگل این میزان محبوبیت را می سنجد اما از آن به گونه ای استفاده می کند که محسوس نباشد.

Click Through Rate

تاثیر ctr در رتبه بندی :
طی بررسی های صورت گرفته روی سایتی که در صفحه سوم گوگل در یک کلمه کلیدی خاص بوده و روزانه ۱۰ بازدید از گوگل داشته است با استفاده از روش نرخ کلیک طبیعی با ورودی ۱۰ کلیک به صورت کوتاه ازمایشات نشان می دهد که تاثیر چندانی روی رتبه بندی نداشته است و فقط رتبه الکسا را کاهش داده است اما به صورت بلند مدت تاثیر اندکی داشته است شاید توجه بیش از حد به این تکنیک زیاد کار درستی نباشد.
استفاده بلند مدت و متناسب با نرخ ورودی های یک سایت در یک کلمه خاص میتوان گزینه خوبی باشد نباید به صورت غیر طبیعی انجام شود مثلا در یک روز ۱۰۰۰۰ ای پی به سمت یک سایت روانه شود و فردا بازدید ان سایت ۱۰ ای پی باشد!!! اگر طبیعی بودن رعایت نشود هیچ تاثیری روی روند رشد شما نمیگذارد.

 

آیا استفاده از افزایش نرخ کلیک به صورت خرید بازگشت سرمایه دارد ؟
ببینید کاربری که از این طریق وارد سایت شما می شود صرفا به دنبال موضوع سایت شما نیست و دارد به خاطر بازدید درصدی میگیرد و بعد از تایید کارش از سایت خارج می شود شاید خیلی از دوستان گفته اند روش خوبی برای دیده شدن است نمی شود گفته نه اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید همه قدرت جستجوگرها وارد کردن کاربر با بازار موضوع شماست یعنی کاربری که به صورت طبیعی از یک موضوع وارد مطلب شما میشود دنبال مطالب سایت شما است شاید استفاده از روش های بهینه سازی برای دیده شدن خیلی بهتر از خرید نرخ کلیک باشد شاید بهتر باشه گفته بشه ترکیب این دو مورد میتوان از دو طرف شما را به هدفتون نزدیک تر کند پس همیشه برای دیده شدن از یک روش استفاده نکنید ، بهترین راه برای افزایش نرخ کلیک برند سازی است پس به جای خرج پول برای افزایش CTR ، پولتان را خرج برندینگ کنید.

 

آیا گوگل فریب روش مختلف افزایش بازدید را میخورد ؟
من تورج امین فر هستم و صادقانه می گویم که بله من از این راه نتیجه گرفته ام اما در کوتاه مدت !
پیشنهاد من : کاری کنید که برای بلند مدت کاربران با میل انگشت خودشان شما را انتخاب کنند و دائمی انتخابشان سایت شما باشد.
دنبال روشی باشید که رقبا در آن ضعیف هستند ،اگر بخواهید بنویسید ، امروز میخواهم بهترین مقاله زندگیم را منتشر میکنم چرا سعی نمیکنید روز به روز محتوا خود را قوی تر کنید که بازدید واقعی بگیرید ، پس همه فاکتور ها کنار هم میتواند شما را بر بلندای رتبه یک کلمه خاص در ایران قرار دهد نه فقط تکیه روی خرید لینک یا استفاده از روش های متقلبانه مانند خرید CTR.

سئو ctr

ارتباط ctr نرخ کلیک در سئو کلاه سیاه :
یکی از روش هایی که در زمان حال برای دور انداختن رقبا از صفحه اول گوگل به صفحات پایین تر وجود دارد ctr میباشد ، روش آن به این صورت است که کلمه کلیدی در گوگل سرچ خواهد شد و بر روی تمام سایت ها کلیک میشود و برروی سایت رقیب کلیک نخواهد شد و سایت کلیک نخورده به سرعت به صفحات پایین تر مهاجرت خواهد کرد.

 

چرا گوگل به ctr نرخ کلیک اهمیت زیادی میدهد ؟
زیرا هدف گوگل خواسته کاربران است و وقتی کاربران با جست و جوی برندی بر روی سایت خاصی کلیک کنند نشان از علاقه زیاد کاربران به آن سایت هست و بلعکس اگر برروی سایتی کلیک نشود نشان از متنفر بودن کاربران از سایت کلیک نخورده است.
گوگل نیز پارامتر های محکمی برای رتبه بندی صفحات خود تایین کرده است که با کمک ctr این کار را انجام می دهد.
سایتی که لینک یک باشد نباید زیر ۴۰ % کلیک بخورد اگر کلیک آن سایت به زیر ۴۰% برسد ۱۰۰% سایت رتبه خود را ازدست میدهد. سایت لینک دومی نباید زیر ۲۵% کلیک بخورد وگرنه رتبه خود را ازدست خواهد داد. سایت لینک سومی نباید زیر ۱۰% کلیک بخورد وگرنه به سرعت رتبه خود را از دست خواهد داد. اگر سایت سومی بیش از حد معین خود کلیک بخورد به سرعت به رتبه بالاتر خواهد رسید.

 

راه ها و ترفند های افزایش ctr نرخ کلیک در گوگل چیست ؟
۱. ایجاد برندینگ قوی و دست برتر و شناخت کاربران از نام و برندتان
۲. تبلیغات گسترده اینترنتی و جهانی و تلوزیونی
۳. از افراد مختلف بخواهید بر روی سایتتان کلیک کنند جهت افزایش ctr
۴. ایجاد عنوان خوب و کارپسند برای مطالب و سایت
۵. ایجاد توضیحات متاتگ توضیحات برای کاربران
۶. تبلیغات در گوگل
۷. استفاده از نرم افزار های نرخ کلیک ctr که معمولا جواب نمیدهد و قدیمی شده است
۸. ستاره دار کردن مطالب ترفندی برای افزایش ctr نرخ کلیک
۹. آی پی عوض کردن و کلیک کردن با ایپی های مختلف برروی سایت در گوگل

 

فرمول محاسبه سی تی ار :
سی‌تی‌ار تعداد دفعات کلیک بر روی تبلیغات تقسیم بر کل دفعات دیده شده :
سی تی آر = تعداد مشاهده ÷ تعداد کلیک

 

کلام آخر :
Click Through Rate به معنای حاصل تقسیم تعداد کلیک کاربران به تعداد نمایش است ، هر چه میزان CTR بیشتر باشد نشان دهنده آن است که نتیجه حاصل از جستجو برای کاربران مناسبتر است. منطقی است که موتورهای جستجو این شاخص را در رتبه بندی خود دخالت دهند زیرا نتایجی که کاربران بیشتری روی آن کلیک می کنند احتمال اینکه نتیجه بهتری باشد بیشتر است.
برای گوگل مهم است که کاربران با نوشتن کلمه برای جستجو وارد چه سایتی یا چه سایت هایی می شوند و وارد چه سایت های نمی شوند.
پس باید در نتایج جستجو به گونه ای سایتتان نمایش پیدا کند تا حداکثر کاربران روی آن کلیک نمایند و در تعداد دریافت کلیک نسبت به رقبا پیروز شوید که این امر موجب بالاتر رفتن رتبه در نتایج خواهد شد.
با احترام ، تورج امین فر

تلفن ارائه دهنده : 09356107101

دسته بندی : آموزش سئو , سئو , مقالات سئو

تعداد بازدید : 3034 نمایش

سید محمد قائمی

۱۳۹۶/۱۰/۰۵ ساعت ۱۸:۳۷

تلفن : 09125723500

ایمیل : mohammadghaiemi@yahoo.com

تشکر از مطلب کاملی که گذاشتید. به نظر من مؤثرترین روش برای افزایش نرخ کلیک موارد ۴ و ۵ هستند.

کفسابی

۱۳۹۷/۰۵/۲۲ ساعت ۲۰:۴۳

تلفن : 09128508442

ایمیل : rvvalipour97@gmail.com

خیلی مفید بود


نام :

ایمیل :

تلفن :

وبسایت :

دیدگاه :

ارائه کننده : تورج امین فر

تلفن : 09356107101

تلفن : 02144208871

فکس : 09356107101

وبسایت : Madareto.Com

آدرس محل : تهران

آمار


 1. بـازدیدکنندگان امــــروز : 631 نفر
 2. بازدیدکنندگان دیـــــروز : 665 نفر
 3. بازدیدکنندگان امسـال : 637442 نفر

پربازدیدترین محصولات


تاج گل تعمیر درب اتوماتیک تجهیزات آشپزخانه تجهیزات فست فود تجهیزات رستوران استراتژی روشهای بازاریابی اینترنتی Search Engine Marketing SEM سئو ویدئو در یوتیوب بازاریابی محتوا با حداقل هزینه افزایش SEO با نرخ کلیک CTR پروتکل امنیتی HTTPS SSL SEO افزایش کلیک نتایج جستجو Rich Snippets تکنیک های تضمینی White Hat SEO دوره های آموزشی طراحی وب شرق تهران کلمات کلیدی مناسب SEO Keywords کاهش فرار از سایت Bounce Rate تبلیغات کلیلی PPC SEO طراحی بنر تبلیغاتی برای بازاریابی اینترنتی بهینه سازی تصاویر وبسایت دوره آموزش برنامه نویسی سی شارپ هفت جلسه

پرسش و پاسخ


 1. مجتبی یونسی در آموزش طراحی سایت ASP.NET
 2. زهرا موحد در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 3. Amin در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 4. سعید قربانی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 5. علی در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 6. هصثعاه در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 7. ms در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 8. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 9. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 10. jhsgrijs در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 11. مهدی گرامی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان

ارتباط با ما


آدرس : تهران

تلفن فروش : 09356107101

تلفن شرکت : 02144208871

تلفن مشاوره : 09356107101