کاهش فرار از سایت Bounce Rate

کاهش فرار از سایت Bounce Rate

نرخ فرار سایت ، رقمی تلخ و سرنوشت ساز برای سایت هاست ، نرخ پرش به درصد تعداد افرادی که تنها یک صفحه از سایت شما را مشاهده می کنند و از آن خارج می شوند گفته می شود.
exit rate چیست ؟ نرخ پرش نشان دهنده درصد کاربرانی است که پس از ورود به صفحه ای از سایت شما ، بدون این که از صفحه دیگری بازدید کنند ، وبسایت شما را ترک می کنند.
به طور ساده تر فرض کنید سایت شما در روز ۱۰۰ بیننده دارد و ۷۰ نفر از آنها با دیدن یک صفحه از سایت شما خارج شده اند، در این صورت مقدار bouce rate سایت شما ۷۰% است.
به عنوان مثال نرخ خروج ۷۵% یعنی ۷۵% کاربران وارد سایت شما شده و پس از مشاهده آن صفحه از سایت خارج شده اند ، در محاسبه ی نرخ پرش زمان مهم نیست ، یعنی مهم نیست که کاربر ۱۰ ثانیه در سایت باشد یا ده دقیقه ، تنها چیزی که اهمیت دارد مشاهده صفحه ای دیگر از سایت است ، نکته مهم در اینجا انتخاب صفحه فرود است لذا صفحه ی فرود ما باید به گونه ای طراحی شود تا کاربر پس ار ورود به آن به دیدن صفحات دیگر نیز ترغیب شود.
بانس ریت یکی از پارامترهای بسیار مهم بازاریابی اینترنتی است و مدیران سایت های موفق اینترنتی همواره سعی در کاهش مقدار آن دارند و از روش های خاصی برای کاهش میزان نرخ خروج از سایت استفاده می کنند.

 

برخی از مواردی که بر روی نرخ پرش تاثیر دارند عبارتند از :
۱. گرافیک ضعیف سایت
۲. سرعت کم لود شدن صفحات
۳. عدم وجود مطالب مفید در صفحه
۴. عدم بروزرسانی به موقع محتوای سایت
۵. تبلیغات فریبنده یا عدم تطبیق با نیاز کاربران که کاربر انتظار داشته محتوای متفاوتی را ببیند.

 

هر چه میزان بونوس ریت یا Bounce Rate بیشتر باشد ، نشان دهنده این است که آن سایت جذابیت کمتری برای بیننده داشته یا موضوع سایت ارتباطی با آن چیزی که بیننده به دنبال آن بوده ندارد.

میزان متوسط بونس ریت با توجه به موضوع فعالیت سایتها متفاوت است ، به عنوان مثال سایتهای خبری ، شبکه های اجتماعی و بازی های آنلاین معمولا time on site بالا و نرخ پرش پایینی دارند.
به طور متوسط بانس ریت سایتهای معمولی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

 

اغلب وب سایت ها نرخ فراری معادل ۲۵ تا ۷۰ درصد را تجربه می کنند و مطابق با آمار به دست آمده bounce rate formula این رقم به ندرت از این بازه عبور خواهد کرد.
گوگل وب سایت ها را بر اساس نرخ فرار در ۴ گروه طبقه بندی می کند :
نرخ فرار سایت ۲۵ درصد و کم تر : این آمار برای گوگل تعجب آور است و نشان می دهد قطعا برخی از پارامتر‌ها در سایت به خوبی عمل نمی کنند یا نادیده گرفته شده اند.
نرخ فرار سایت ۲۴ تا ۶۰ درصد : این آمار برای گوگل نه تنها قابل قبول بلکه قابل تحسین است.
نرخ فرار سایت ۴۱ تا ۵۵ درصد : آمار فراتر از حد نرمال است با این حال بسته به وضعیت سایت و رتبه رقبا ممکن است برای برخی از وب سایت ها منطقی به نظر رسد.
نرخ فرار سایت ۷۰ درصد و بالاتر : این وب سایت به شدت از رقبا خود عقب مانده است!

 

برای این که با جزئیات نرخ فرار سایت خود آشنا شوید از حساب Google Analytics خود استفاده کنید.
این سرویس به صورت مداوم اطلاعات خود را به روزرسانی می کند و به صورت لحظه ای شاهد تغییرات جالبی خواهید بود.
با استفاده از ابزارهای تحلیلگر مثل گوگل آنالایتیکز می توانید نرخ پرش را بر اساس منابع ورودی محاسبه کنید.
به عنوان مثال اگر سایت شما بر اساس کلمات مهاجرت به کانادا و اقامت کانادا از گوگل ورودی می گیرد ، تنها با در نظر گرفتن اینکه کدام عبارت به سایت شما بازدید بیشتری می دهد ، نمیتوانید تصمیم بگیرید که کدامیک کلمه کلیدی بهتری است!
اندازه گیری نرخ پرش ، زمان ماندگاری کاربر و میزان فروش به ازا هر یک از کلمات فوق ، بسیار مهمتر از تعداد بازدیدی است که از هر یک از آنها دارید.
در تعریف گوگل آنالیتیکس از نرخ پرش آمده : درصد مشاهده ی یک صفحه به عنوان مثال درصد بازدیدهایی که کاربر از همان صفحه ای که وارد سایت شما شده ، از سایت شما خارج شده است. Bounce Rate یک واحد اندازه گیری برای کیفیت بازدیدها است و یک نرخ پرش بالا نشان دهنده این است که صفحات ورودی سایت یا صفحه فرود به هدف کاربران شما مرتبط نیستند.

how to reduce bounce rate

برخلاف تصور برخی از افراد نرخ پرش جز پارامترهای امتیازدهی گوگل نیست و موتورهای جستجو به طور مستقیم امکان اندازه گیری آن را ندارند.
گرچه در سالهای اخیر بحث هایی در این زمینه صورت گرفته است که گوگل با توجه به بازگشت کاربر به نتایج جستجو این موضوع را در نظر میگیرد اما چنین بحثی ثابت نشده است.

 

موضوعی که مطرح هست این است که چرا سایتهای محبوب در گوگل نرخ پرش پایینی دارند ؟
دلیل این موضوع را می توان در عواملی که باعث بهبود نرخ پرش می شوند مانند سرعت مناسب لود صفحات و محتوای مناسب یافت.

 

نرخ پرش چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد؟

بالا بودن نرخ پرش می تواند نشان دهنده عدم کارایی محتوای وبسایت باشد اما دلایل بسیار گسترده تری نیز می تواند داشته باشد.
البته نرخ پرش تنها معیاری نیست که موفقیت یا عدم موفقیت محتوای سایت شما را نشان می دهد.
باید روند نرخ پرش را در بازه های زمانی بررسی نموده و آن را به عنوان تنها یکی از معیارهای موفقیت یک صفحه خاص از سایت خود در نظر بگیرید.
سایر معیارها می تواند شامل زمان متوسط حضور کاربر در یک صفحه از سایت ، تعداد کاربرانی که تا انتهای یک صفحه از سایت شما را مطالعه کرده اند باشد.
به هر حال اگر هدف شما این است که بازدید کنندگان در سایت بمانند و از سایر صفحات آن نیز بازدید کنند ، نرخ پرش می تواند راهنمای خوبی باشد.

 

آیا بالا بودن نرخ پرش ، همیشه بد است؟

در یک کلام ، نه.
خوب یا بد بودن آن به هدف سایت بستگی دارد.
به عنوان مثال ، ممکن است مخاطبان شما به دنبال بررسی سریع یک شماره تلفن یا چیز دیگری باشند ، در این صورت اگر سایت امکان دسترسی سریع کاربران به این اطلاعات را فراهم آورد ، کاربران پس از دسترسی به اطلاعات مورد نظر خود سریعا سایت شما را ترک می کنند که باعث افزایش نرخ پرش می شود و این نشانه بدی نیست.
اما برای یک سایت مجله آنلاین هدف این است که کاربران زمان طولانی تری را در وبسایت باقی بمانند و مطالب بیشتری را مطالعه کنند ، پس این که کاربران سریعا سایت را ترک کنند ، نشانه خوبی نیست و به این معناست که این وبسایت به نیازهای آن ها پاسخ نداده است.

 

به طور خلاصه ، فاکتور نرخ پرش این گونه عمل می کند :
اگر کاربری بر روی سایتی در نتایج جستجو کلیک کند و سپس مدتی در آن سایت بماند ، این نشان می دهد که این وبسایت با عبارت مورد جستجو مرتبط بوده و هدف خود را به انجام رسانده است ، بنابراین گوگل این وبسایت را در رتبه بهتری قرار خواهد داد.
اگر کاربری بر روی یکی از نتایج جستجو کلیک کند و سپس بلافاصله به صفحه نتایج جستجو برگردد یا بر روی وبسایت دیگری کلیک کند ، این نشان می دهد که این سایت برای کاربر مفید نبوده و بنابراین این سایت رتبه خوبی را در مورد عبارت مورد جستجو کسب نخواهد کرد.
البته همان طور که پیش از این توضیح دادیم ، نوع سایت نیز در چگونگی تاثیر این فاکتور ، دخیل است.

bounce rate Escape benchmark

بیست و سه روش برای کاهش bounce rate :

پیشنهاداتی را مطرح می کنیم که می توانید از آن ها برای نگه داشتن بازدید کننده در وبسایت خود و تشویق کاربران برای بازدید از صفحات مختلف سایت بهره ببرید.
اگر نرخ پرش شما زیاد است باید به بازاریابی محتوایی خود توجه ویژه ای داشته باشید و آن را مورد بازبینی قرار دهید و این که صفحه فرود شما چگونه طراحی شده است.
برای کاهش نرخ پرش و نگه داشتن بازدید کنندگان برای مدت طولانی تر ، موارد زیر را رعایت کنید یا دست کم مواردی را که باعث می شود بازدید کنندگان وبسایت شما را ترک کنند ، حذف کنید.

 

۱. سرعت بارگزاری وب سایت :
مطمئن شوید که وبسایت شما به سرعت بارگذاری می شود ، به وسیله ابزار pagespeed گوگل سرعت بارگذاری سایت را بررسی کنید.
حتما برای شما پیش آمده که وارد سایتی شوید و منتظر لود شدن صفحه باشید اما آنقدر این زمان کند عبور می کند که شما میلی ندارید آن صفحه را نگه دارید خوب باید بدانید با سرعت هایی پایینی که ما مشغول کار با آن هستیم واقعا در صبر و حوصله نمیگنجد که منتظر بمانید و در این حالت عده کمی صبوری میکنند و عده ایی دیگر سایت را ترک می کنند. باید میزبانی وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید و همچنین عکس ها و ویدئو ها را حدالمقدور به پایین ترین حجم ممکن برسانید.

 

۲. اطلاعات مورد نیاز بازدید کنندگان را فراهم آورید.
۳. از به کار بردن تصاویر جذاب صرفا با هدف بالا بردن میزان کلیک ، خودداری کنید.
۴. از به کار بردن popup و تبلیغات مزاحم ، جدا پرهیز کنید.

 

۵. از لینک دهی داخلی بهره ببرید.
به صفحات دیگر سایت خود که فکر می کنید مخاطبان به آن ها علاقه مند هستند نیز فکر کنید و از میان محتوای خود به آنها لینک بدهید.
البته این صفحات باید با هم مرتبط باشند ، با انجام این کار به کاربران اجازه می دهید که به بخش های مختلف سایت شما دسترسی داشته باشند.

 

۶. در مورد لینک دهی خارجی در وبسایت خود محتاط باشید ، اگر در بخش آغازین متن محتوای خود ، لینک خارجی داده باشید و صفحه فرود این لینک در پنجره مجزا و جدیدی باز نشود ، این باعث افزایش نرخ پرش وبسایت شما خواهد شد.
۷. از صفحه بندی یک متن خودداری کنید و کل متن را در یک صفحه قرار دهید ، صفحه بندی شاید راهی برای کاهش نرخ پرش بنظر آید ، اما ارزش اذیت کردن کاربران را ندارد ، کاربر می تواند به راحتی اسکرول کرده و ادامه متن را در همان صفحه بخواند.
۸. وبسایتی با طراحی مناسب داشته باشید ، کاربر به محض ورود به سایت تحت تاثیر ظاهر آن قرار می گیرد ، مثلا یک سایت تجاری باید آنقدر حرفه ای باشد که حس اعتماد کاربر را جلب کند ، شما ممکن است بتوانید کاربران را ترغیب کنید که در نتایج جستجو روی سایت شما کلیک کنند اما طراحی بد سایت نیز آن ها را به ترک سایت ترغیب خواهد کرد.

 

۹. متن های طولانی و خسته کننده عامل افزایش نرخ پرش است.
لذا قالب بندی مناسبی برای مقاله هایتان داشته باشید ، مثلا به صورتی نباشد که کاربر با یک متن طولانی و خسته کننده رو به رو شود ، متن را پاراگراف بندی کنید و از تیترها و بالت و شماره گذاری استفاده کنید و میان پاراگراف ها از تصاویر مناسب نیز استفاده کنید.
متن با خوانایی بالا ، سعی کنید متونی که در سایت قرار میدهید به پاراگراف های کوچک تقسیم کنید تا میزان خوانایی بالایی برای مخاطب داشته باشد و او بتواند با آن صفحه ارتباط برقرار کند.

 

۱۰. صفحات وبسایت شما با گوشی های تلفن همراه سازگار باشد ، واکنش گرایی و ریسپانسیو بودن سایت مهم است.
۱۱. امکان جستجو در درون وبسایت را برای کاربران فراهم کنید و همچنین منوی راهبری ساده و در دسترس.
۱۲. خواندن مطالب مرتبط را به خوانندگان مقاله خود ، پیشنهاد دهید.
۱۳. فهرستی از محبوب ترین مقالات سایت را در دسترس کاربران قرار دهید ، مثلا در ستون کناری.
۱۴. مطمئن شوید که گزینه ها یا دکمه های موجود در وبسایت ، کار خود را درست انجام می دهند ، از کلمات واضح و بدون ابهام استفاده کنید تا کاربر بداند با فشردن دکمه ای خاص دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد ، رنگ و اندازه مناسبی را برای دکمه ها استفاده کنید ، آن ها را در جای مناسبی قرار دهید و در نهایت عملکرد آن ها را در دستگاه های مختلف امتحان کنید.

 

۱۵. تاثیر عناصر گرافیکی وب سایت
گرافیک وبسایتتان را باید جوری طراحی کنید که در نگاه اول کاربر متوجه شود دقیقا به دنبال آن بوده است و با ورود به سایت این حالت باید در او ایجاد شود که آدرس را درست آمده است.
اگر خانمی به دنبال لوازم آرایشی بگردد و وارد سایتی مرتبط با موضوع شود اما به لحاظ بصری از رنگی صنعتی یا خنثی استفاده شده باشد قطعا حس خوشایندی را به خود نمی گیرد.

 

۱۶. هماهنگی و سازگاری و منعطف بودن طراحی سایت :
درست است تکنولوژی ها روز به روز در حال افزایش است اما بدین معنی نیست که همه کاربر های اینترنتی خود را به روز میکنند ممکن است عده ایی هنوز از مرورگرهای قدیمی استفاده کنند باید وب سایت خود را با همه مرورگرها سازگار کنید.

 

۱۷. تیتر و عنوان مرتبط
کاربر شما در سایت دنبال هدفش گشت و گذار می کند و با رسیدن به تیتری که برای او رسیدن به هدفش را تداعی می کند خوشحال کننده است ولی در این بین با مطالعه متون احساس می کند تیتر همخوانی درستی با محتوا ندارد همین امر سبب می شود که سایت را ترک کند.
عنوان ها و سرتیترها علاوه بر مرتبط بودن باید جذاب هم باشد تا مخاطب را به خواندن و در نهایت انجام عملی ترغیب کند.
همیشه خلاقانه عمل کنید مثلا یک سایت آشپزی می تواند برای یک محتوای خود دونوع تیتر درست کند یک اینکه دستور غذای قیمه به صورت کامل و دو اینکه قیمه را بصورت مجلسی یاد بگیرید.

 

۱۸. تصاویر کامل
اگر سایتی فروشگاهی دارید و میخواهید محصولی ارائه دهید باید بصورت شگفت انگیز در دید مخاطب تاثیر بگذارید یعنی از آن محصول اطلاعات کامل تصویری قرار دهید تا او مصمم به خرید شود.

 

۱۹. عدم شلوغی و پیچیدگی صفحه
کاربری که وارد صفحه شلوغ می شود دچار تشویش خواهد شد و ممکن است احساس کند وارد سایتی شده است که یکپارچگی ندارد و سخت به هدفش می رسد بر همین اساس سایت را می بنند ، سعی کنید با گرافیکی ساده و زیبا بینده را تحت تاثیر قرار دهید از رنگ های زننده و چشم زن استفاده نکنید.

 

۲۰. قسمت جستجو را در سایت اضافه کنید.
کاربرها اغلب وقتی چیزی را که می خواهند بلافاصله پیدا نکنند ، آن را جستجو می کنند.
فراهم آورن کادر جستجوی خوب در کاهش نرخ پرش بسیار موثر است مثلا بتوانند بر اساس صفت در محصولات شما جستجو کنند.

 

۲۱. نظریات مشتریان
در وب سایت خود حتما قسمتی را اختصاص دهید به گواهی حسن انجام کارها و نظریات مشتریانتان ، این عمل باعث می شود کاربر حس معتمد تری به سایت و خدمات شما پیدا کند.

 

۲۲. بازشدن لینک های خروجی در صفحه جدید
باز شدن لینک های خروجی در همان صفحه از سایت شما به این معنی است که کاربر باید برای برگشت روی دکمه ی بازگشت کلیک کند ، این موضوع از لحاظ تجربه کاربری بسیار آزار دهنده است و نرخ پرش را افزایش می دهد.

 

۲۳. خودکفایی هر مطلب و استقلال طلبی آن
گاهی یک مطلب در وب سایت شما آن چنان کامل و بی عیب و نقص است که به خودتان آسیب می زند.
باور نمی کنید ؟! فرض کنید یک مطلب در ارتباط با سئو ، انواع سئو ، سئو ارزان ، بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ با بیش از ۵۰۰۰ کاراکتر در سایت مدارتو منتشر شده است ، این مطلب یکی از شاهکار‌های من یعنی تورج امین فر به جهت پوشش اطلاعاتی آن است و کاربر را از مشاهده سایر مطالب سایت بی نیاز می‌کند ، اما همین بی نیازی کاربر فاکتور‌هایی مثل میانگین زمان حضور کاربر در هر صفحه را کاهش می‌دهد.
توصیه ما این است که مطالب را تا حد امکان پراکنده و از خودکفابودن هر مطلب جلوگیری کنید.
شاید لینک مطالب مرتبط بتواند تا حد زیادی تاثیر این عامل را در افزایش نرخ فرار کاهش دهد.

daily pageviews per visitor چیست

گاهی همه چیز مطابق با میل کاربر یا بازدید کننده پیش نمی رود. مطالب با تمام تلاشی که به کار برده اید چندان جذاب و قانع کننده نیست.
این وضعیت نه فقط برای وب سایت های تازه کار که اوضاع بحرانی تری را تجربه می کنند بلکه برای تمام کهنه کاران مورد اعتماد گوگل هم ممکن است رخ دهد.
یک صفحه از وب سایت شما توسط بازدیدکننده باز می شود و گوگل به سرعت متوجه این قضیه می شود ، اما چیزی نمی گذرد که همزمان با همین صفحه جستجو دیگری انجام می گردد و وب سایت شما بدون معطلی بسته می شود ، اینجاست که گوگل متوجه می شود !
این فرآیند همان سرنوشت تلخ و فاجعه بزرگی است که اغلب وب سایت ها از آن می ترسند.
همان چیزی که در نمایش آمار مربوط به هر سایت از آن به عنوان نرخ فرار یاد می شود.

 

کاربران را از خود فراری ندهید!

 

برخی از وب سایت ها نه تنها کاربری را به خود جذب نمی کنند بلکه آن ها را بیش تر فراری می دهند.
احساس رضایت کاربر از حضور در یک سایت مهم ترین چیزی است که هر مدیر وب سایتی به دنبال آن می گردد.
هیچ چیز بدون رضایتمندی و حس خوشایند بازدیدکننده محقق نخواهد شد.
وب سایتی هم که بازدید نداشته باشد در واقع فلج شده است و هیچ چیز نمی تواند جز کاربر آن را سر پا نگه دارد.
همین کاربر محوری باعث شد تا پارامتر اساسی نرخ فرار از سایت bounce rate به عنوان بخشی از آمار‌های حیاتی یک وب سایت معرفی شود.

bounce rate checker tool

ارتباط بین نرخ پرش و سئو :

نرخ پرش شما ، درصدی از تمامی کاربرانی است که به همان صفحه وارد شده و از همان صفحه خارج شده اند ، بدون آنکه حتی روی یک صفحه دیگر از وب سایت شما کلیک نمایند.
از لحاظ تئوری ، نرخ پرش فاکتور مهمی برای رتبه بندی است زیرا نشان دهنده میزان ارتباط صفحه فرود شما با عبارت مورد جستجوی کاربران است اما در عمل هنوز هم جای بحث وجود دارد.
به هر حال نرخ پرش چه فاکتوری برای رتبه بندی باشد و چه نباشد ، مطمئنا برای گوگل نشانه ای است از کیفیت محتوای وبسایت شما.

 

کلام آخر :
بر اساس تجربه شخصی من گوگل و بینگ از طریق Cookie و Session های موجود در Browser یا مرورگر به اطلاعاتی نظیر زمان حضور کاربر در سایت و چگونگی گشت و گزار کاربران روی وبسایت دسترسی پیدا می کنند ، من تورج امین فر هستم و این فقط یک فرضیه تجربی از اینجانب می باشد.
اگر فرضیه من درست باشد به طور حتم Bounce Rate یکی از مهمترین فاکتورهای SEO هست که تجربه کاربر از هر سایت را اینچنین به موتورهای جستجو منتقل می نماید.

تلفن ارائه دهنده : 09356107101

دسته بندی : آموزش سئو , سئو , مقالات سئو

تعداد بازدید : 2494 نمایش


نام :

ایمیل :

تلفن :

وبسایت :

دیدگاه :

ارائه کننده : تورج امین فر

تلفن : 09356107101

تلفن : 02144208871

فکس : 09356107101

وبسایت : Madareto.Com

آدرس محل : تهران

آمار


 1. بـازدیدکنندگان امــــروز : 64 نفر
 2. بازدیدکنندگان دیـــــروز : 622 نفر
 3. بازدیدکنندگان امسـال : 632526 نفر

پربازدیدترین محصولات


تاج گل تعمیر درب اتوماتیک تجهیزات آشپزخانه تجهیزات فست فود تجهیزات رستوران تبلیغات کلیلی PPC SEO افزایش کلیک نتایج جستجو Rich Snippets الگوریتم مرغ مگس خوار Google Hummingbird کلمات کلیدی مناسب SEO Keywords ترفند تکنیک های Black Hat SEO نقشه سایت مپ Sitemap SEO بررسی Google Local SEO کاهش فرار از سایت Bounce Rate تکنیک های تضمینی White Hat SEO تفاوت رتبه نتایج جستجو پینترست در استراتژی سئو لینک بیلدینگ Link Building SEO استراتژی روشهای بازاریابی اینترنتی کد بارش قلب دوره های آموزشی طراحی وب شرق تهران

پرسش و پاسخ


 1. Amin در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 2. سعید قربانی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 3. علی در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 4. هصثعاه در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 5. ms در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 6. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 7. کیارش علی تبار در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 8. jhsgrijs در فیلم آموزش طراحی سایت رایگان HTML CSS
 9. مهدی گرامی در افزایش فالوور و لایک اینستاگرام رایگان
 10. محدثه در آموزش طراحی سایت ASP.NET
 11. Rohullah jamshidi در افزایش لایک فیس بوک رایگان

ارتباط با ما


آدرس : تهران

تلفن فروش : 09356107101

تلفن شرکت : 02144208871

تلفن مشاوره : 09356107101